Google+

» گزارش برگزاری دومین نشست تخصصی ویراستاران کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

گزارش برگزاری دومین نشست تخصصی ویراستاران

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۰، ساعت ۲۰:۲۲ ؛ بازدید: ۱,۰۹۹ بار
دسته: اخبار

بسم الله الرحمن الرحیم

viraiesh21

امروز پنجشنبه ۱۴مهر ساعت ۱۶، دومین نشست تخصصی ویراستاران را در مجتمع فرهنگی‌انتشاراتی کتاب‌پردازان برگزار کردیم. در این نشست، متنی را که از پیش اعلام کرده بودیم، بررسی کردیم. دوستان قبل از حضور در این نشست، متن را از تارنمای کتاب‌پردازان دریافت کرده و آن را روی فایل ویرایش کرده بودند.

این قسمت از متن را بررسی کردیم:


واژهی فقه در قرآن :

واژه­ی فقه يك كلمه مستحدث نيست و از ابتداي ظهور اسلام رواج داشته است ، بنابراين نظرات برخي مستشرقين


 viraiesh22

در این قسمت از متن، با دو نیم‌فاصلۀ کاذب مواجه بودیم که آن‌ها را اصلاح کردیم. ما ویراستاران حرفه‌ای از «ۀ» استفاده می‌کنیم، نه «ه‌ی»؛ بنابراین «واژه‌ی» را به «واژۀ» تغییر دادیم. «یک کلمه» را به «کلمه‌ای» تغییر دادیم و «مستحدث» را به «جدید» اصلاح نکردیم؛ چون مخاطب این متن، خاص است و این واژه برای او مأنوس. «نظرات» را به «نظر» اصلاح کردیم و «مستشرقین» را به «مستشرقان»، نه «شرق‌شناسان».

مباحثی همچون حشو، نیم‌فاصله، واژگان مترادف، اصل کمترین تغییر در متن، اصل زیباترنکردن متن، جمع با «ات»، فارسی‌کردن واژگان، تورفتگی متن درابتدای پاراگراف، علائم سجاوندی، مخاطب‌شناسی در ویرایش متن، باید و نبایدها در تیتر (کج‌بودن نام کتاب و دونقطه)، شکستن جملات طولانی و مطالب بسیار کاربردی و مفید دیگری متناسب با هر قسمت اشاره و بحث شد.

viraiesh23

در قسمت ویرایش رایانه‌ای، درابتدا دوستان تجربه‌های خود را دربارۀ سازمان‌دهی فایل‌ها و پشتیبان‌گیری ارائه دادند. سپس مبحث مهم سبک‌ها (Styles) مطرح شد. ابتدا چیستی سبک‌ها و مفهوم هوشمندشدن متن را بررسی کردیم. انواع سبک‌ها، روش شخصی‌سازی و تغییر سبک‌ها، روش تعیین میان‌بر برای سبک‌ها و… از دیگر مباحث بود.

 

با توجه به ناتمام‌ماندن مبحث سبک‌ها، در نشست بعدی این مبحث را کامل خواهیم کرد. تصمیم گرفتیم نگاهی به پانوشت‌زدن در Word نیز بیندازیم. همچنین بررسی متن این نشست را در نشست آتی ادامه خواهیم داد. این متن را می‌توانید از اینجا بارگذاری کنید. حدوداً بیست نفر از دوستان ویراستار در این نشست شرکت کردند و ارزیابی ایشان از این نشست، درمجموع مثبت بود.

پذیرای حضور گرم دوستان ویراستارمان هستیم. این نشست آزاد است و رویکرد آن، هم‌اندیشی دربارۀ مباحث ویرایشی با رویکر معطوف به کار است. نشست بعدی را در پنجشنبه ۲۱مهر ساعت ۱۵:۳۰ برگزار خواهیم کرد.


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


1 دیدگاه

  1. مصطفی معماریانی گفت:

    از شما به خاطر رعایت نکات ویرایشی هنگام درج مطلب در سایت سپاسگزاریم. :)
    باشد که بقیۀ ویرایشگران محترم نیز این رویه را در پیش گیرند.

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها