Google+

» اذان از نظر قرآن کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

اذان از نظر قرآن

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲، ساعت ۱۳:۰۴ ؛ بازدید: ۴۱۰ بار
دسته: ارسالی دوستان

اذان از نظر قرآن

در قرآن كريم كه مهمترين منبع احكام اسلامي است ،اگر چه كلمه ((اذان)) به معناي اصطلاحي آن نيامده است . ولي آ ياتي درقرآن وجود دارد كه درآنها عبارت ((نداي نماز)) يا ((دعوت الي الله)) آمده است كه مفسرين ، به استناد روايات ، آنها را به ((اذان)) تفسير كرده اند .

آيه اول:

1.در سورهً مائده آيهً 57 و58 ميفرمايد: ((اي كساني كه ايمان آورده ايد ، افرادي كه دين وآيين شما را به باد استهزاء وبازي مي گيرند ، چه از اهل كتاب باشند وچه از مشركان ومنافقان ، هچ يك از آنان را يه عنوان دوست خود انتخاب نكنيد واز خدا بپرهيزيد اگر ايمان داريد _ آنها هنگامي  كه شما ، مردم  را به سوي نماز ميخوانيد (اذان مي گوييد) آن را مسخره و بازي مي گيرند اين به خاطر آن است كه آنها جمعي بي خردند واز درك حقايق بدورند )).

نظريه مفسران قرآن :

مفسرين قرآن_ اعم از شيعه و سني_ عبارت ((ناديتم الي الصلوة))را به ((اذان)) تفسير كرده وگفته اند :اين آيه دليل بر مشروعيت ((اذان)) براي نماز است . فاضل مقداد ( فقيه ومفسر آيات مربوط به احكام ) در تفسير آيه فوق مي گويد: (مفسرين قرآن ، همه اتفاق نظر دارند بر اينكه منظور از ((نداء)) در اين آيه ((اذان)) است ، پس با اين آيه بر مشروعيت ((اذان)) استدلال مي شود).

 

شأن نزول آيه :

در شأن نزول آيه نقل شده است كه جمعي از يهود وبعضي از نصاري از قبيل رفاعة بن زيد و سويد بن حارث صداي مؤذن را كه مي شنيدند و قيام مسلمانان را به نماز مي ديدند شروع به مسخره واستهزاء مي كردند ، قرآن در آيه فوق ، مسلمانان را از طرح دوستي با اينگونه افراد بر حذر داشت.

نكته هايي از آيه مورد بحث :

تمسخر اذان ، نماز وديگر شعاير ديني از گناهان بزرگ .

حرمت ايجاد روابط دوستي با كساني كه احكام وشعاير دين را به بازي گرفته اند.

نماز واذان از اركان اساسي دين وشعاير مقدس آن .

آيه دوم:

در سوره جمعه آيه 9 مي فرمايد :(( يعني اي كساني كه ايمان آورده ايد ، هنگامي كه براي نماز روز جمعه اذان گفته شود ، به سوي ذكر خدا بشتابيد و خريد و فروش را رها كنيد كه اين براي شما بهتر است اگر مي دانستيد )).

نظر مفسرين قرآن :

مفسرين عاليقدر قرآن اعم از سني وشيعه- دراين آيه نيز (مثل آيهً اول) به اتفاق گفته اند :منظور از عبارت ((نودي للصلاة)) اذان روز جمعه است .

در تفسير نمونه افزوده است كه ((نُودِي)) از ماده ((نداء)) به معناي بانگ برآوردن است و در اينجا به معناي اذان است، زيرا در اسلام ندايي براي نماز جز ((اذان)) نداريم .   

  

آيه سوم :

در سوره فصلت آيه 33 مي فرمايد : ((چه كسي خوش رفتارتر از آن كس كه دعوت به سوي خدا مي كند وعمل صالح انجام مي دهد و مي گويد ((من از مسلمانانم ))؟!

درتفسير اين آيه نيز عده اي از مفسرين قرآ ن گفته اند: منظور از ((مَن دَعا اِلي الله = دعوت كننده به سوي خدا )) اذان گويان هستند .

وعده اي نيز گفته اند كه منظورخود پيامبر اكرم (ص) ويا همه مبلغين اسلام و دعوت كنندگان مردم به سوي خدا هستند.

شأن نزول آيه :

در شأن نزول آيه نوشته اند : وقتي كفار و مخالفان پيامبر ، صداي ((اذان)) را شنيدند ، بر پيامبر و مسلمانان حسد ورزيدند ، عده اي جمع شده وبراي اعتراض پيش رسول خدا آمدند و گفتند((يا محمد ! چيزي را اختراع كرده اي كه متشابه آن در ميان امت هاي پيشين نشده است ! اگر تو ادعاي  پيامبر داري چرا با روش پيامبران قبلي مخالفت مي كني ! واين ((اذان)) بر خلاف روش پيامبران پيشين است ، اگر((اذان)) خوب بود پيامبران پيش از تو نيز مي گفتند . پس اين ندا ((اذان)) را كه شبيه داد كشيدن فروشندگان دوره گرد است ، از كجا آورده اي ؟! چه صداي زشت و ناهنجاري ؟! و….

در اينجا بود كه آيه شريفه نازل شد و در پاسخ اعتراض مخالفان به صورت استفهام اانكاري فرمود(( چه كسي خوش گفتارتر است از كسي كه دعوت به سوي خدا مي كند…)).

چون آيه فوق در مكه نازل شده است لذا ار اين روايت معلوم مي شود كه در مكه نيز بلال ويا شخص ديگراذان مي گفت و كفار مكه ، از شنيدن آن ، ناراحت مي شدند.

نتيجه مطالب:

1. اذان ريشه قرآني دارد يعني در قرآن آياتي وجود دارد كه دلالت بر مشروعيت اذان مي كند.

2. اذان يكي از شعارهاي مهم دين مقدس اسلام است.

3. مؤذن از نظر قرآن مقام والايي دارد و به عنوان ((دعوت كنند گان به سوي خدا)) در رديف علما و مبلغان اسلام قرار گرفته است.

4. با توجه به مكي بودن سوره فصلت (كه آيه سوم در آن سوره است) معلوم ميشود تشريع اذان در مكه بوده است، نه در مدينه.

ارسال کننده: مهدی اخلاصی

موضوع: مقالات
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها