Google+

» توکّل کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

توکّل

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۳۸ ؛ بازدید: ۸۰۱ بار
دسته: مصاحبه و گفت‌وگو

مصاجبۀ استاد معماریانی با روزنامۀ خراسان – مورخ شنبه 1390/04/11 شماره انتشار 17872 
نويسنده: عظيمي مروي

توکل دست روي دست گذاشتن نيست
در ميان انبوه ويژگي هاي انسان مومن و متقي، چند ويژگي بسيار بارز وجود دارد که هدايتگر فرد به سوي سعادت دنياو آخرت است. يکي از اين صفات خوب، توکل است. در ذهن همه ما توکل يعني واگذارکردن امور به خداوند است. اما از واگذاري امور معاني متفاوتي مي توان استنباط کرد، براي درک صحيح تر معاني و مفاهيم اين واژه، پاي صحبت جلیل معمارياني مشاور فکري جوانان نشستيم. وي به زبان ساده و باذکر مثال هاي متعدد مفهوم توکل را برايمان تشريح کرد.

توکل يعني چه؟ 
توکل در واقع اعتماد کردن به خدا و باورداشتن خالق هستي است. خالقي که قيوم است.زنده است و صفاتي دارد که مي توان به او تکيه کرد. خدايي که زنده است و نمي ميرد«توکلت علي الحي الذي لايموت» توکل به کسي که هميشه زنده است و مرگ و نيستي در او راه ندارد، باعث مي شود بنده در همه امور به خدا اعتماد کند و بداند بدون اراده او، تحقق هيچ امري ممکن نيست. حتي گفته مي شود اگر مي خواهي زانوي شتر را ببندي اول، توکل کن يعني وقتي آماده انجام کاري هستي و مي داني که از پس آن برمي آيي باز هم به خدا توکل کن. در واقع انسان متعهد و متوکل مي داند که کفايت امور او دست خداوند است؛ چنان که در قرآن آمده است «و من يتوکل علي ا… فهو حسبه» هرکس به خدا توکل کند، خداوند او را کفايت مي کند. بنابراين توکل مرتبه اي است که در آن کفايت امور را به خدا مي سپاريم. 
توکل و ايمان واقعي 
معمارياني با اشاره به اين که مرتبه توکل بسيار بالاست توضيح مي دهد: توکل در واقع يک سيستم است که به ايمان، تقوا، شکر، صبر و قناعت و… پيوند مي خورد تا کمال آن شکل بگيرد. از اين رو بدون تقوا يا شکر يا صبر توکل معنا ندارد زيرا توکل رکني اساسي در رسيدن به ايمان واقعي است. انسان متوکل تلاش مي کند به اصلاح امور خود اقدام کند، تقوا پيشه کند، شکرگزار باشد، لقمه حلال به دست آورد، اگر مي گوييم بايد به خدا توکل کنيم، به اين معنا نيست که هرکار دلمان خواست انجام دهيم و بعد با توکل برخدا توقع انجام امور و کارها را داشته باشيم. بلکه به اين معناست که ضمن اصلاح امور فردي و اجتماعي خود در راه رسيدن به کمال مطلوب و با بهره گيري از آنچه در اختيار داريم، اقدام کنيم، توکل به اين معنايعني با وجود امکانات مغرور پيروزي نباشيم زيرا مومن مي داندکه خواسته خداوند او را به موفقيت مي رساند.در واقع بهره گيري از امکانات و نتيجه گيري مطلوب از آن هم در سايه توکل حقيقي صورت مي پذيرد.
سوء برداشت از توکل 
در روايات و آيات قرآني بارها آمده است که وقتي تصميم به انجام کاري گرفتي، مشورت کن سپس وقتي عزم انجام کار را داشتي توکل کن. به اين ترتيب توکل جايگزين عمل يا مشورت نمي شود. توکل مانع حرکت نيست بلکه به تلاش انسان معنا مي دهد و باعث مي شود فرد مورد عنايت خداوند قرار بگيرد. وي در ادامه با اشاره به اين گفته استاد مطهري که بسياري از مفاهيم ديني در فرهنگ ما بد معنا شده است، مي گويد: بسياري تصور مي کنند توکل يعني دست روي دست گذاشتن و منتظر شدن؛ در حالي که توکل يعني واگذارکردن امور و عواقب آن به خداوند، در عين تلاش براي فراهم کردن امکانات و حل مشکلات.عبارت «لااله الاا… فاتخذه وکيلا» به وضوح هرچه تمام تر مرتبه توکل را مشخص مي کند، در واقع انسان متوکل خدا را وکيل خود قرار مي دهد و به مرتبه تسليم مي رسد. زيرا وکالت خداوند را قبول دارد و امور را به دست او سپرده است. از اين رو توکل يکي از ارکان ايمان ذکر شده است و به بندگان يادآوري مي کند که با تمامي امکانات مغرور نشوند و در عين داشتن قدرت، ثروت، اعتبار، آبرو و … بدانند که با توکل امور آن ها پيش مي رود، از آن سو بندگان مومن اگر دچار مشکل شوند هم نااميد نمي شوند زيرا اگر به کمال توکل برسند، خداوند مانع از مايوس شدن آن ها مي شود. توکل در واقع شاخصي براي رسيدن به تعادل در تمام موقعيت هاي زندگي اعم از تجربه شکست يا موفقيت است. به ما اعتدال مي دهد تا نه مغرور به داشته هاو موفقيت ها شويم و نه مايوس از شکست ها و کمبودها. اگر توکل نباشد داشته ها و نداشته هاي انسان معناي خود را از دست مي دهند و هر موفقيت يا شکستي باعث افت و خيز روحي- رواني مي شود. 
توکل در روابط انساني 
معمارياني درباره مفهوم توکل در روابط انساني تاکيد مي کند: بسياري از افراد از مفهوم توکل سوء برداشت مي کنند. به عنوان مثال وقتي براي تصميم گيري در ازدواج از آن ها خواسته مي شود مشورت يا تحقيق کنند، مي گويند توکل به خدا يعني اين کارها لازم نيست. در صورتي که توکل جاي مشاوره، تحقيق، تدبر و تفکر را نمي گيرد و انسان متوکل از همه آنچه در اختيار دارد، براي تصميم گيري صحيح بهره مي برد و سپس توکل مي کند. تصور کنيد در آغاز يک سفر جاده اي، راننده نسبت به مشکل لاستيک هاي خودرو بي توجهي نشان دهد و بگويد توکل بر خدا. طبيعي است که اين طرز تلقي اشتباه است زيرا توکل در واقع زمينه ساز حرکت انسان است و مسير صحيح را بهتر نشان مي دهد در اين جا توکل يک نيروي سازنده و بالنده است که توانايي هاي انسان را شکوفا مي کند زيرا او با توکل احساس امنيت و ثبات مي کند. مفهوم واقعي توکل اين است که فرد به هنگام انجام کارها پس از مشورت، اعتدال، الگوبرداري از ديگران، بهره گيري از تجربيات، انديشه، تدبر و تفکر توکل کند تا امور او ختم به خير شود.
شکست و توکل 
وي با اشاره به اين که مردم به هنگام شکست خوردن در هر امري آن را خواست خدا مي دانند، تاکيد مي کند: اين طرز تلقي همان سوء برداشت از توکل واقعي است زيرا علت موفق نبودن فرد به اشکال در عمل، بينش، نيت و … است نه خواست خدا. در بسياري از موارد ما شکست هايمان را که ناشي از کوتاهي، اشتباهات، طرز تلقي نادرست و تلاش ناکافي خود است، خواست خداوند تلقي مي کنيم و مفهوم توکل را بهانه مي کنيم تا توجيهي براي اشتباهات خود داشته باشيم.البته نبايد فراموش کرد که توکل واقعي وقتي محقق مي شود که بدانيم اگر به موفقيت نرسيديم صلاح بوده و توکل به خدا باعث شده مصلحت ما که در ظاهر يک شکست است، رقم بخورد. بنابراين يک متوکل واقعي از انجام امور زندگي خود هرچند دشوار و پيچيده بيمناک نيست و از آن جا که خداوند را وکيل خود قرار داده است در برابر موفقيت ها يا شکست ها سر تسليم فرو مي آورد و به رحمت او اميدوار است.توکل به خدا باعث اطمينان از دريافت رزق و رمز عبور ما براي آن است، منظور ما فقط رزق مادي نيست بلکه رزق فکري، هوشي و عقلي است که در کنار رزق جسمي انسان را به کمال نزديک مي کند، کسي که به خدا توکل مي کند منبع تغذيه اش فعال مي شود و در واقع با واژه توکل دريايي از پاداش ها، مفاهيم، معاني و برداشت هاي زيبا را دريافت مي کند. اين معنا باعث مي شود انسان به ابزارها تکيه نکند بلکه فقط از آن ها استفاده کند.
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها