Google+

» فرصتي به نام زندگی مشترک کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

فرصتي به نام زندگی مشترک

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۳۲ ؛ بازدید: ۸۶۰ بار
دسته: مصاحبه و گفت‌وگو

مصاحبه با استاد معمارياني با روزنامۀ خراسان رضوي – مورخ چهارشنبه 1390/03/04 شماره انتشار 17844 

 

 

وارد جلسه که مي شويم، براي نشستن بايد دنبال جا بگرديم، يک جلسه پرمخاطب به نام کارگاه مهارت هاي زندگي، اين جا در يک سالن بزرگ حدود 150 زوج کنار هم نشسته اند تا مهارت هاي زندگي را ياد بگيرند.

لحن صميمي و گرم استاد جليل معمارياني و کاربردي بودن بحثي که مطرح شده باعث شده است که يک جلسه پرمخاطب و پرهيجان را در کنار زوج هاي جوان دانشجو تجربه کنيم. استاد جليل معمارياني را به جز جلسه کارگاه مهارت هاي زندگي، شب ها در کنار ساحل و در بين حلقه زوج هاي جواني که مشکلات يا مسائل مشترک يا شبيه به هم داشتند هم مي ديديم، در حالي که نيمه شب بود، هنوز استاد بين زوج ها نشسته بود و به سوالاتشان جواب مي داد.

استاد به عنوان اولين سوال، فکر مي کنيد اين جلسات گروهي و مشترک مهارت هاي زندگي چه قدر روي زندگي اين زوج هاي جوان تاثيرگذار است؟

ما يک فرصت داريم، به نام فرصت زندگي مشترک که بايد از آن استفاده کنيم و استفاده درست از اين فرصت به چهار حوزه نيازمند است، دانش، بينش، منش و روش. اگر اين چهار روش درست شکل بگيرد، ما مي توانيم جلوي هزينه هاي رواني را بگيريم. اگر شخصي بتواند به مهارت هاي لازم در زندگي در اين چهار حوزه دست پيدا کند، مثلا به خود آگاهي برسد، به مهارت حل مسئله دست پيدا کند، به همدلي برسد، بهره وري اش در زندگي بيشتر مي شود و تعالي پيدا مي کند، ولي گاهي آن قدر مسائل جنبي دست و پاگير مي شود که تبديل به مانع مي شود و باعث هدررفتن بخشي از عمر ما. در حال حاضر هجوم انديشه هاي سکولاريسم در جامعه ما آن قدر زياد شده است که گاه خدا در زندگي فراموش مي شود، با توجه به اين که در انديشه هاي غربي طلاق يک امر طبيعي است، اين موضوع در بين زوج ها رواج پيدا مي کند، در حالي که در دين ما، گفته شده که طلاق عرش الهي را به لرزه درمي آورد و اين نشان دهنده اين است که پيوندهاي ما، پيوندهاي آسماني است. با همه اين تفاسير به نظر مي رسد اگر اين مدل آموزش مهارت هاي زندگي با تکيه بر مباني ديني شکل بگيرد، کمک خوبي به روند زندگي زوج هاست.

در حال حاضر اين مهارت ها به برخي زوج ها آموزش داده مي شود، چه طور مي توانيم کاري کنيم که زوج هاي جوان خودشان به دنبال يادگيري باشند؟

ما اگر قدر و ارزش چيزي را بشناسيم، برايش برنامه ريزي مي کنيم. مثلا وقتي با رايانه برخورد مي کنيم و امکاناتش را مي شناسيم، ياد مي گيريم که چگونه با اين وسيله کار کنيم.
ما از قدرشناسي به برنامه ريزي مي رسيم. تا زماني که فقط به دنبال نيازهاي اوليه هستيم، اتفاق بزرگي نمي افتد، وقتي نياز کسي در ۳متري او تامين مي شود، آن وقت ما نياز به پا نداريم تا حرکت کنيم، چه برسد به مرکب! ولي وقتي نيازها والا تعريف مي شود، ديگر از مرکب هم مي گذريم و به هواپيما نياز پيدا مي کنيم.

با توجه به اين که از شروع زندگي مشترک بيشتر اين زوج ها مدتي مي گذرد، به نظر شما اين زمان براي يادگيري مناسب است؟

آموزه هاي هر زماني بايد متناسب با زمان خودش باشد. طبيعي است که اگر در دوران دبيرستان اين آموزش ها براي شکل گيري معيارهاي درست شروع شود، بهتر است، چون به فرد در شيوه انتخاب همسر و شروع مناسب زندگي کمک مي کند. اين بخش از آموزش ها مخصوص سرو سامان دادن به بعضي از اشتباه ها و جلوگيري از اشتباه هاي ديگر است. در حالي که درستش اين است که بگوييم از دبستان بايد افراد تحت يک سري آموزش هاي کلي قرار گيرند، بايد حل مسئله ياد بگيرند، بايد به خودشناسي برسند و عزت نفس پيدا کنند.

به نظر شما زندگي يک زوج دانشجو با زندگي افراد عادي تفاوتي دارد؟

اگر بتوانيم دانشجو را به معناي واقعي، دانش جو بدانيم، يعني کسي که دانش را مي جويد، بله. در ذات اين دانشجويي رشد، حرکت و تعالي وجود دارد. اما متاسفانه چون هيجان مداري و احساس محوري محيط دانشگاه و جامعه را در بر گرفته و مانع اين يادگيري شده است يک مقدار از تفکر نقادانه عقب افتاده ايم. اگر دانشجو هم احساس مدار بشود، ديگر نمي توانيم بگوييم که اين سبک زندگي بهتر است ولي وقتي تفکرمداري (عقلانيت)، معنويت و خلاقيت را در دوران دانشجويي تقويت کنيم، بهترين دوران براي ازدواج همين دوران دانشجويي است.

چه قدر از اين کارگاه هاي آموزش مهارت هاي زندگي استقبال شده است؟ آيا بازخوردي از آن به شما رسيده است؟

الحمدالله به نظر مي رسد چون نيازشناسي انجام شده است و انسي شکل مي گيرد، بازخورد مثبتي داشته که بي گمان با پيشنهادهاي دانشجويان بهتر هم خواهد شد.

شما خودتان به عنوان يکي از کارشناسان اين حوزه، پيشنهادي براي بهتر شدن اين برنامه داشتيد؟

طبيعي است که اگر در زمينه زيرساخت ها بيشتر کار و درست عمل کنيم، نتيجه بهتري حاصل مي شود. اين ارتباطي هم که در اين برنامه ها با دوستان نهاد شکل گرفته، زمينه بحث ها و برنامه هاي بهتري را در آينده فراهم کرده است.
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها