Failed to connect to the database: Access denied for user 'ketabpar'@'localhost' to database 'ketabpar_gurd' کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور : شکارچی کتاب 7:فراز و فرود مشروطه Google+

» شکارچی کتاب 7:فراز و فرود مشروطه کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

شکارچی کتاب 7:فراز و فرود مشروطه

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲، ساعت ۹:۱۱ ؛ بازدید: ۳۷۰ بار
دسته: ارسالی دوستان

بسم الله
در تاریخ معصر ایران،از صفویه تا انقلاب اسلامی،شاهد دو رویداد بزرگ بودیم که نقاط عطفی برای ایران محسوب می شوند.هم از نظرگاه ایجاد عقبه های تجربی تاریخ برای انقلاب و هم از نظرگاه تقاطع دو جریان متفاوت در ایران:جریان روحانیت و جریان روشنفکری.
تلاشهای علمای دین برای حفظ ارزشهای اسلامی و تکاپوهای جریان عمدتا غرب زده روشنفکری برای پیاده سازی آنچه که خود آن را قانون و آزادی می خواندند ،خواندنی است.حضور دولتهای بیگانه برای تصرف در نهضت و فعال شدن ضد فرهنگهایی چون فراماسونری و … همه و همه نکاتی است که در این موضوع خواندنی هستند.اما تا زمانی که تاریخ نگاری ما در دست عده ای روشنفکر مغرض باشد باید متاسفانه از بسیاری مولفه ها و شخصیت ها و وقایع مهم تاریخ بی خبر بود.تاریخ را آنگونه نوشتند که سهم جریان روشنفکری از آنچه بود بزرگتر و البته اصلی نشان داده شود و به بهانه های مختلف روحانیت به حاشیه رانده شود.
این جریان البته در همان زمان هم کم خون به دل روحانیت و علما نکرد و شاید نمونه بارز آن که قلب هر انسان فهیمی را به درد می آورد،اعدام شیخ فضل الله نوری است.

20090306134432t200-mashrooteh.jpg (138×189)
ادامه این مباحث را می گذارم زمانی که کتاب قیام آیت الله حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی را معرفی کنم .
اما این بار کتابی مدنظرم هست که شاید هفت هشت سال پیش آن را مطالعه کردم و جلسه نقد و بررسی آن بهانه ای بود که برای اولین بار استاد بزرگوار جناب موسی فقیه حقانی را از نزدیک ببینم.کتاب بسیار خوبی بود از ریشه شروع شده ،فرایند ها و جریان هار رصد کرده و نتایج را نشان داده است.

موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران که این کتاب از خروجی های علمی آن می باشد چنین معرفی از کتاب ارائه می دهد:
“آنچه در قضیه مشروطیت در ایران رخ داد،هدفش چه بود و چه نسبتی با جامعه ایران داشت؟چه تعامل و تناسبی میان مطالبات سیاسی و ساختار اجتماعی و هویتی جامعه ایران وجود داشت؟ اینان پرسشهای اساسی است که همچنان پاسخ می طلبد.کتاب با زمینه های انقلاب مشروطه شروع می شود و نهایتا با کودتای 1299 به پایان می رسد و در این بین وقایع مشروطه به استناد مورد بحث و تحلیل قرار می گیرد”
مطالعه این کتاب بسیاری از خلاء های فکری من رو نسبت به مشروطه پر کرد.مطالعه کتاب سخت بود نه از این بابت که متن آن سنگین است،از این بابت که وقایع آن قلب را به فشار می آورد و محبت ها و کینه هایی را شعله ور می کرد.
امتداد آن روحانیت همچنان ادامه دارد و امتداد آن جریان روشنفکری نیز همچنان خود را نگاه داشته است.و اینک این مائیم و حوادث تارخی که در دل آن قرار داریم.
—————————————————————————————————
پ ن ۱:هنوز حرفهایم را نزدم و فقط معرفی مختصر بود.انشا الله در ژست های بعدی که به افرادی چون حاج آقا نورالله اصفهانی می پردازم بیشتر درباره مشروطه بحث خواهد شد.

ارسال کننده: حامد زارعی

موضوع: معرفی کتاب


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها