Google+

» مقالهٔ ۱۶۱: مصداق‌هایی از ابعاد تفکر در آیات قرآن کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالهٔ ۱۶۱: مصداق‌هایی از ابعاد تفکر در آیات قرآن

نگارش در تاریخ یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۲، ساعت ۷:۱۹ ؛ بازدید: ۲,۴۱۵ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

به نام یگانه هستی بخش

Memariani Master

 

همان طور که قبلاً بیان شد ماه مبارک رمضان، بهار قرآن نامیده شده است. فصل بعد از بهار، تابستان است که در آن شاهد به ثمر رسیدن میوه‌ها هستیم. در ماه مبارک؛ جلسات قرآن و تلاوت و قرائت آن اوج می‌گیرد و تلاش‌های زیادی در احیای فرهنگ قرآنی انجام می‌پذیرد؛ اما به مجرد پایان یافتن ماه مبارک شاهد یک افت جدی در آن هستیم. سه شب قرآن را روی سر می‌گذاریم و یازده ماه و بیست و هفت روز دیگر… همان سه شبی هم که قرآن را روی سر می‌گذاریم گاهی تفکر قرآن در حوزه تصمیم گیری‌های ما وارد نمی‌شود. بیاییم تصمیم بگیریم قبل از خروج از این ماه؛ حداقل چند تصمیم اساسی بگیریم:

 

* اول تصمیم بگیریم بر اساس قوانین و دستورات قرآن تصمیم بگیریم؛ به عبارت دیگر انتخاب‌هایمان را بر مبنای قرآن قرار دهیم. یعنی اینکه قرآن برای ما یک راهنمای واقعی و کتاب روشن و آشکاری باشد که به ما بگوید چگونه از نیروها و امکانات خدادادی استفاده کنیم و آن‌ها را به کار بگیریم. مگر ما وقتی از یک رایانه استفاده می‌کنیم و یا هر دستگاه دیگر از یک کاتالوگ و راهنما بهره نمی‌گیریم؟ چرا برای راه رفتن در این جهان هستی با این همه نیرو و استعداد خدادادی ضرورت نیاز به یک دفترچه راهنما را احساس نمی‌کنیم؟ سفره ماه مبارک فرصت خوبی است برای تغییر نگرش ما نسبت به خودمان و زندگی‌مان و وظایفمان در رابطه با خودمان و خدا و آدم‌ها و جهان هستی. برای موفقیت در این روابط چهارگانه نیازمند دستورالعمل هستیم.

 

* دوم هر وقت احساس کردیم زندگی ما یکنواخت شده و یا به بن بست‌هایی می‌رسیم و یا غم و اندوه وجودمان را فرا می‌گیرد و یا دچار ابهام و شک و لرزش و لغزش و خستگی می‌شویم با اطمینان از اینکه قرآن به ما پاسخ می‌دهد به قرآن مراجعه کنیم. قطعاً در این صورت انگیزه مطالعه تفاسیر و روایات را در خودمان تقویت خواهیم کرد.

 

قرآن کریم در آیات فراوانی به مقوله تفکر، تدبر و تعقل توصیه موکد کرده و در ‌نهایت رسیدن به سعادت و کمال و رهایی از انحطاط و سقوط را مرهون تفکر و تعقل دانسته است. در اینجا برخی مصادیق تفکر را از منظر آیات قرآن مطرح می‌کنیم:

 

۱- تفکر در آفاق/ قرآن کریم در سوره آل عمران آیه ۱۹۱ می‌فرماید: در آفرینش آسمان‌ها و زمین می‌اندیشند که پروردگارا! این را بیهوده نیافریده‌ای. آیات دیگر مربوط به آفاق، شامل خلقت، زنده شدن زمین در بهار، گستردگی زمین و برافراشته شدن کوه‌ها و روییدن گیاهان زوج در آن، چگونگی طعام، حیوانات و مسطح بودن زمین است.

 

۲- اندیشیدن در آیات انفس/ قرآن کریم در سوره روم آیه ۸ می‌فرماید: آیا در دل‌های خویش نیندیشیده‌اند که خداوند آسمان‌ها و زمین را و آنچه مابین آن‌هاست جز به حق و سرآمدی معین نیافریده است.

 

۳- فکر کردن در آیات خدا/ خدای متعال در سوره یونس آیه ۲۴ می‌فرماید: بدین سان آیات (خود) را برای اندیشه ورزان روشن و شیوا بیان می‌داریم.

 

۴- تفکر در قرآن/ خدای متعال در سوره نساء آیه ۸۲ می‌فرماید: آیا در معانی قرآن نمی‌اندیشید؟ و اگر این قرآن از نزد کسی غیر از خدا بود، در آن اختلاف بسیار می‌یافتند. در بعضی آیات مانند سوره ص آیه ۲۹، هدف نزول قرآن را تدبر و اندیشه در آن ذکر می‌کند: کتابی است مبارک که آن را بر تو فرو فرستادیم، تا در آیات آن اندیشه کنند و خردمندان از آن پند گیرند.

 

۵- تدبر در مخلوقات/ قرآن کریم در سوره اعراف آیه ۱۸۵ می‌فرماید: آیا در ملکوت آسمان‌ها و زمین و آنچه خداوند آفریده است، ننگریسته‌اند.

 

۶-تفکر در تاریخ و قصه‌های گذشتگان/خدای متعال در سوره آل عمران آیه ۱۳۷ می‌فرماید: پیش از شما سنت‌هایی بوده و گذشته است، پس در زمین سیر و سفر کنید و سرانجام منکران را بنگرید که چگونه است. همچنین در سوره اعراف آیه ۱۷۶ می‌فرماید: پس بر ایشان این پند و داستان را بخوان، باشد که اندیشه کنند.

 

 

جلیل معماریانی

 

یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۲، شماره انتشار ۱۸۴۶۹


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال