Google+

» تربیت چه چیز نیست؟ (4) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


همدلی
Daniel:

جالب بود زهرا خانم تجربه خوبی داشتی


بخش آموزش تکنیکهای یک دقیقه ای
1283449196:

باسلام واآرزوی قبولی طاعات وعبادات برای شما عزیزان . راستش من کتاب دانش اموز یک دقیقه ای روتهیه کردم ومطالعه کردم و کتاب خیلی خیلی خوبی بود...من دوهفته دیگه کنکوردارم ومیخاستم اگه میشه درمورد تکنیک تست زنی یک دقیقه ای برام...


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
sibsorkh60:

سلام. خیلی خوشحالم. دنبال آموزش روش تفکر بودم برای یادگیری و یاددادن به نوجوانان. متشکرم از استاد. یا علی.


دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

تربیت چه چیز نیست؟ (4)

نگارش در تاریخ دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۲، ساعت ۱:۰۰ ؛ بازدید: ۱,۶۷۷ بار
دسته: تربیت مربی » مقالات تربیت مربی

تربیت چه چیز نیست؟ (4)

کلید‌های تربیتی کودک…

 

 

 

تربیت «نصیحت کردن» نیست!

تویی تو رمز الهی                                     زخود می خواه تو هرچه خواهی

باید زبان کردار جایگزین زبان گفتار شود و تعلیم و تربیت فعال یک فرایند خودآموزی است و نه دگرآموزی. در بسیاری از مواقع یادگیری آنقدر بی معنی است که فقط تکرار صداهاست و نه یادگیری و دانستنی با معنی واقعی. دانش واقعی یک فرایند اکتشافی و خصوصی است که باید با بینش و دریافت درون فرد همراه شود و نه آن که توسط دیگران در قالب نصایح و سخنرانی، و روش غلط تربیتی این است که انتظار داشته باشیم تا هرآنچه را به کودکان می گویند: قلباً بپذیرند، در حالیکه گفتن تربیت کردن نیست.

تربیت پاسخ به نیاز نیست!

هنر معلم گرسنه کردن ذهن است نه سیر کردن آن/ از نبی اکرم نقل است که «الجوع عندالله فی خزائنه لا یعطیه الا لمن احب» گرسنگی در نزد خدا در گنجینه های اوست و به کسی عطا نمی کند، مگر آن کس را که دوست داشته باشد!

سقراط گفت: هدف تربیت ایجاد نیاز است نه پاسخ به نیاز.

امیل شارتیه: هنر معلم گرسنه کردن فکر کودک است تا او با احساس گرسنگی، خود شخصاً برای سیر کردن ذهن خود به کوشش واداشته شود.

آنجا که احتیاج و نیاز در شدیدترین وضع خود تحریک شده است عمیق ترین و شگفت انگیزترین یافته های علمی خلق شده است.

تربیت نقش بازی کردن نیست!

فرزندان ما همانگونه می شوند که ما «هستیم» نه آنگونه که «می خواهیم».!

فرزندان ما در جریان الگویابی از شخصیت ما آن بخش از وجود ما را همانند سازی می کنند که جزء طبیعت ومنش

 ذاتی ماست و نه آن بخشی که در قالب نقاب و نقش و مدل‌های صوری و تصنعی از خود در می آوریم.

تربیت افزودن نیست!

ما نه از راه افزودن، بلکه از راه کاستن خلق می کنیم. «روبرسون»

مربی تربیتی باید هنر «هرس کردن» را به جای روش افزودن در فرآیند تعلیم و تربیت در پیش گیرد. تنها در کاستن است که میل به فزون جویی در انسان تشدید می گردد.

در کار فهمیده، سخن برسر حجم دانسته ها نیست بلکه بر سر دوباره سازمان دادن و به صورت کل یگانه درآوردن است که ممکن است پیرایش و زدایش از پیکرة آن بیش از آرایش و افزایش باشد. مولانا: آدمی عاشق آن چیزی است که ندیده و نشنیده است و فهم نکرده، و شب و روز آن را می طلبد و از آنچه فهم کرده ملول است. وظیفه مربی خلق موقعیت هایی است تا متربی دائم در جستجوی «حکمت گمشده» خود باشد.

تربیت «کسب کردن» نیست!

آنچه خود کشف می کنیم پایدار تر از آن چیزی است که از دیگران کسب می کنیم. «برونر»

تربیت امری «اکتشافی» است و نه «اکتسابی» در تربیت اکتشافی فرآیندی است «درونی» که شامل جذب داده های دریافت شده در چارچوب نیازهای فطری متربی می گردد. تربیت اکتسابی فرآیندی است بیرونی که داده های دریافتی را صرفاً در حافظه و در ظاهر رفتار خود ذخیره می کند تا به حسب موقعیت ها و پسندهای دیگری و دیگران و فقط بر اساس مقبولیت غایی آنها را بروز دهد.

اگر قبل از میل به یادگرفتن بخواهیم چیزی را به متربی یاد دهیم او دیگر انگیزه درونی و لذت خودیابی برای دریافت پیام را ندارد.

مولانا: همه علم ها را در سرشت آدمی نهفته اند. باید هرکس از این علم به ودیعه نهاده شده پرده برداری کند.

تربیت «رام کردن» نیست!

شاید به گمان بعضی ها تربیت خوب، تربیتی باشد که به اطاعت پذیری و رام شدن متربی بیانجامد حال آنکه تربیت کردن نوعی رها سازی و پرورش روحیه تفرد است تا جایی که هر فرد رنگ طبیعت خویش گیرد و به جوهرة خود نزدیک شود. انسانی که از خود آزاد نشده به دیگری وابسته می شود و هنگامی که رام دیگری شد نمی تواند هویت خویش را شکل دهد و کسی که به هویت خویش دست نیابد تربیت در او تعطیل شده است.

اشکالاتی که به تربیت به شکل رام کردن وارد است: 1.  خطر تهی شدن افراد ! تحمیل اینکه چگونه بیندیشیم و چرا؟ 2. آنچه سیستم بدانها محول می کند دوست دارند و توان انجام کار دیگری به جز آن را ندارند 3. اگر طبایع انسانی را یکنواخت و هماهنگ سازیم فاتحه آزادی فردی انسان‌ها خوانده می شود 4.  برای ارضاء خواسته های جماعتی یکسان کار زیادی نباید صورت بگیرد، در صورتی که تربیت انسانی، آن هم انسان آزاد اندیش و خدا جو. شأن و منزلت آدمی فراتر از آن است که در این محدودة تنگ خود را رام و مطیع برنامه های از پیش تعیین شده کند.

تربیت سازش دادن نیست!

دربسیاری از برداشت های روان شناختی از تربیت آمده است: هدف از تربیت و پرورش آن‌ها این است که به خوبی بتوانند با محیط پیرامون خود سازگار شوند که منظور انطباق یکسویه برای همرنگ شدن با محیط است و این سازش انسان را در موضع انفعالی و بی تفاوتی درماندگی قرار می‌دهد و انسان ها از ساده ترین و سطحی ترین مهارت های اجتماعی محروم می شوند این انسان ها با روحیه انفعالی تنها جذب کننده محرک های وارده محیطی هستند و ازخود هیچگونه واکنشی در تحلیل و تغییر محرک ها نشان نمی دهند البته در اینجا باید این نکته را خاطر نشان ساخت که سازگاری در مفهوم اصلی خود یک کنش و واکنش دوجانبه بین فرد و محیط است که هم فرد باید خود را با محیط تطبیق دهد و هم محیط مطابق  با ساختار شخصیتی و نگرش فرد تغییر یابد، یعنی هم شرایط محیط را تابع نیازهای آن‌ها کنیم و هم آن‌ها خود را با شرایط بیرونی تطبیق دهند که این دو در کنار هم و در یک فرآیند تعاملی است که مفهوم «سازگاری فعال را به جای سازگاری فعل پذیر» متمایز می کنند. اما در جامعه معنای سازش بجای سازگاری رواج بیشتری یافته است.

تربیت « ارایه کردن» نیست!

موثرترین راه انتقال پیام «حذف کردن» آن است! هنر حذف کردن بجای ارایه کردن.

آنچه در ذهن ما پایدار مانده است آن چیزی بوده که خود ما در خلق آن دخالت مسقیم داشته ایم و آنچه ناپدار  بوده است که به طور مستقیم دیگران به ما ارائه کرده اند. خلاقیت و کشف هنگامی رخ می دهد که آنچه در پی آن هستیم از دید ما «غایب» باشد و ارایه نشود.

 

ادامه دارد…

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منبع

تربیت چه چیز نیست؟، عبدالعظیم کریمی.

 

تربیت چه چیز نیست؟ (۱)

تربیت چه چیز نیست؟ (۲)

تربیت چه چیز نیست؟ (3)

 


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


1 دیدگاه

2 بازتاب

  1. safarkarde گفت:

    مطلب مفیدی بود.
    ممنون

  1. بازتاب این مطلب در: تربیت چه چیز نیست - فریاد
  2. بازتاب این مطلب در: تربیت چه چیز نیست

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها