Failed to connect to the database: Access denied for user 'ketabpar'@'localhost' to database 'ketabpar_gurd' کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور : از گذشته تا «گذشته» اصغر فرهادی Google+

» از گذشته تا «گذشته» اصغر فرهادی کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

از گذشته تا «گذشته» اصغر فرهادی

نگارش در تاریخ یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱:۲۴ ؛ بازدید: ۳۲۱ بار
دسته: ارسالی دوستان

این مطلب را عینا از سایت سردبیر آورده ام:

زماني که فيلم جدايي نادر از سيمين تمام شد لذت بردم از فيلمي که توانسته بود به خوبي دروغ را قبيح نشان دهد و بعد از سوال و جوابي ساده متوجه شدم اکثر افرادي که فيلم را ديده اند همين حس مرا داشتند اما فضاي سياست زده کشور ما به گونه اي پيش رفت که اين فيلم قابل ستايش حتي در ذهن افرادي که فيلم را بدون پيش زمينه ذهني ديده بودند نيز تبديل به نمادي از جريان مخالف شد. چون مي خواهم از اقدام غيرديني، غيراخلاقي و غيرعرفي اخير آقاي فرهادي انتقاد کنم اين مقدمه را از گذشته نظرم نسبت به فيلم آقاي فرهادي (نه شخص ايشان) نوشتم تا اولا برخي فکر نکنند من از گروه مخالف فيلم درخشان و تاثيرگذار جدايي نادر از سيمين هستم و ثانيا تقاضا کنم نگاه هاي سياست زده را کنار بگذاريم و کار نادرست را نادرست بدانيم و البته کار درست را درست.متاسفانه آقاي فرهادي بعد از اين که هنرپيشه زن فرانسوي فيلم جديدشان به نام «گذشته» در جشنواره کن به عنوان بهترين بازيگر زن شناخته شد در منظر عمومي و با حضور ده ها دوربين رسانه ها با او روبوسي کرد اين روبوسي هم توسط رسانه هاي خارجي پخش شد و هم عکس هايش در فضاي مجازي منتشر شد. الان که چند روز از آن ماجرا گذشته و خدا را شکر فضا علي رغم زمينه هاي پيشيني خيلي سياسي نشده مي توان چند نکته را تذکر داد:

1.مخالف ورود مسئولين به چنين موضوعاتي هستم. ورود حاکميت به اين موضوعات تنها فضا را سياسي مي کند و جز اين که هزينه هاي زيادي را تحميل کند کارکرد ديگري نخواهد داشت.

2.ضمن تاکيد براينکه از منظر ديني حداقل فردي مثل من نمي تواند درباره “شخصيت حقيقي” افراد قضاوت کند (شايد ايشان از گناهي که انجام داده است توبه کرده باشد يا حتي نقطه قوت هاي ناپيدايي داشته باشد که چنين گناهي دربرابر آن نقاط ناچيز باشد) اما بي ترديد مي توان “رفتارها” را مورد قضاوت دقيق قرارداد و در اين مورد خاص به هيچ وجه نمي توان براي “منکر” قطعي و علني صورت گرفته راه توجيهي پيدا کرد. متاسفانه رفتار آقاي اصغرفرهادي نه تنها با حکم هاي ديني تناقضي آشکار دارد و نه تنها عرف اجتماعي مردم ايران چنين فعلي را ناپسند مي داند بلکه وي اين رفتار به شدت ناپسند را به شکلي علني انجام داده است و آنچه به نظر من بيشتر از همه اهميت دارد نه بعد فردي که آثار عمومي آن در اجتماع است که به هيچ نمي توان آن را ناديده گرفت چرا که شکستن قبح يک گناه آثاربسيارزيانبارتري از خود گناه دارد به اين دليل که هم مقدمه تکرار و عادي شدن آن گناه در جامعه مي شود و هم اهميت ضرورت توجه به دستور خدا را کم اهميت جلوه مي دهد.

3. بين بند اول(عدم ورود مسئولين) و بند دوم(ضرورت ناديده نگرفتن مساله) را مي توان با اين واجب مورد غفلت واقع شده يعني “امر به معروف و نهي از منکر عمومي” جمع کرد. نه حکومت و نه حتي گروههايي که در فعاليت هايشان انگيزه هاي سياسي پررنگ است بلکه جامعه اسلامي و مسلمانان آن جامعه، فرد فردشان (مخصوصا کساني که با صاحب رفتار نادرست در تعامل هستند) تکليف دارند به گونه اي نسبت به اين قبيل گناه ها واکنش نشان دهند تا هم آن فرد و هم ديگران از ترس مطالبه افکار عمومي دست به تکرارانجام چنين منکرهايي نزنند هيچ قدرتي بازدارنده تر از خواست عمومي، نيست.

هيچ فکر کرده ايد که اگر براساس تعاليم قرآن عمل مي شد و “امر به معروف ونهي از منکر عمومي” به عنوان يک واجب عيني همپايه ديگرواجب ها مانند نماز و روزه مورد توجه قرار مي گرفت ما ديگر کمتر شاهد گناهاني اجتماعي مانند رشوه خواري، کم کاري، بدگويي، تهمت و… بوديم.

محمد سعيد احديان

ارسال کننده: مهدیان حسن

موضوع: مقالات
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها