Google+

» هزینه ها و فایده های رای آوردن روحانی کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

هزینه ها و فایده های رای آوردن روحانی

نگارش در تاریخ یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۲۳:۵۸ ؛ بازدید: ۶۵۸ بار
دسته: ارسالی دوستان

این مطلب عینا از سایت سردبیر روزنامه خراسان درج می شود:

       اصلا نمی خواهم تلاش کنم كه به گونه ای رای آوردن روحانی را توجیه کنم. و به صراحت می گویم که بعنوان کسی که اصلح را قالیباف می دانسته و معتقد بودم با آمدن قالیباف می توانستیم امیدوار باشیم یک دولت با باورهای انقلابی بتواند مشکلات اقتصادی مردم را حل کند و احساس مفید بودن انقلاب اسلامی را خیلی زود به جامعه القا کند؛ اصلا از رای آوردن آقای روحانی خوشحال نیستم. اما بعنوان کسی که ماه ها قبل و حتی قبل از اینکه حرفی از آمدن آقای روحانی مطرح باشد،پیش بینی کردم آقای هاشمی با آقای روحانی می خواهد به عرصه قدرت بازگردد. و تاکید کردم ایشان جدی ترین گزینه است،باید از این به بعد هم تحلیلی داشته باشیم تا کمکی باشد برای مسیری که باید در پیش بگیریم.
قبل از هرنکته ضروری است یادآوری کنم که ما اصلا نگاه حزبی و جناحی نداریم و برایمان مصالح نظام موضوعیت دارد. بعنوان مثال من در تحلیل اینکه به چه کسی رای بدهم به طور کلی اصلاح طلبان را حذف نکردم و حتی در نوشته ای که هنوز هم درسایت وجود دارد، عارف را از بسیاری از گزینه های اصول گرایی قابل بررسی تر می دانستم حال با این توضیح :
هزینه های احتمالی رای آوردن آقای روحانی:
1.اولین و مهمترین خطری که رای آوردن آقای روحانی دارد و اگر به خاطر داشته باشید در همان مطلبی که من درباره آقای روحانی نیز نوشتم وجود داشت؛برداشتی است که ممکن است غربی ها از رای آوردن آقای روحانی بکنند. از نظر من تبلیغات شان مهم نیست. مهم این است که آن ها اینگونه برداشت نکنند که مردم به کسی رای داده اند که می خواهد به غرب امتیاز دهد. البته متاسفانه آقای روحانی حرف هایی از این حیث در تبلیغاتش زد. اما در مناظره معروف که بیشتر از همه در چشم بود به دلیل میانداری اصول گرایان از همه آقای ولایتی و رضایی این بحث را به چالش کشیدند و از این حیث آقای روحانی نفر اول آن مناظره نبود. و مخصوصا روزجمعه همزمان با برگزاری انتخابات دیدم که بی بی سی به جدیت  روي عبارت های آقای روحانی را که ايشان در همان مناظره تاکید کرده بود سیاست های خارجی اش تحت نظر رهبری است  زوم کرده بود؛ معلوم بود که بي بي سي می خواهد به مردم پیام دهد که با آمدن آقای روحانی هم اتفاق مهمی در سیاست خارجی نمی افتد. در عین حال این فضا خیلی اهمیت دارد. چرا که اگر چنین برداشتی در تصمیم گیران غربی ایجاد شود بی تردید فشارهای خود را به مردم ایران بیشتر خواهند کرد. البته از این پس نقش آقای روحانی بسیار پررنگ است. که آیا سیگنال هایی از این دست به غربی ها خواهد داد یا خیر.
2.مساله دوم بحث اجرایی است. براساس تحلیلی که داشتم؛ ما در این شرایط حساسی که داریم ضروری است به توانمندی اقتصادی برسیم که بتوانیم مسائل روزمره مردم را حل کنیم. و به اقتصادی کم وابسته تر به خارج برسیم. بر اساس نظری که یکی از بزرگان نزدیک به شخص آقای روحانی به من دادند، توان اجرایی آقای روحانی پایین است. و این نگرانی وجود دارد که از این حیث نتیجه مطلوب ما ایجاد نشود. مثلا بازهم مشکلات اقتصادی برجای خود باقی بماند. سو مدیریت ها باقی بماند، مشکلات قومیت ها حل نشود و… این مساله آسیب پذیری ما را دربرابر دشمن زیاد می کند و بازفشارها را بیشتر می کند.
3.هزینه سوم فضای تبلیغاتی که آقای روحانی ایجاد کرد؛ سطح توقعات برخی از حامیان فعالش را به سمت فضاهای سیاسی برد. اگر آقای روحانی بخواهد به این فضاهایی که در تبلیغات انتخاباتی اش پیگیری کرد بپردازد اول چالش کشور خواهد بود و آنچه در این میان از بین می رود دغدغه های اساسی مردم است. مخصوصا که جریان اصول گرایی نشان داده است که در نقد غیرمنصفانه حتی به همفکران خود نیز رحم نمی کند چه برسد به جریان مخالف. مردم ممکن است تصمیمی لحظه ای بگیرند اما در طول زمان مشکلات جاری شان است؛ که آنها را دچار چالش خواهد کرد. البته اینجا چون خود مردم بودند که این انتخاب را کردند به طور طبیعی برای دوره بعد صبر خواهند کرد.
4.اینکه جریانی به همراه آقای روحانی که عمدتا از طیف کارگزاران خواهند بود به سیستم قدرت برگردند محاسنی دارند و معایبی. اما معایب این جریان بیشتر از محاسن شان است. البته این احتمال وجود دارد که آقای روحانی نظری غیر از این داشته باشد. اما خطر مصادره شدن آقای روحانی توسط این جریان جدی است. بالاخره این جریان شانزده سال درحکومت دخالت داشتند و خروجی شان ایرادهای اساسی داشت که فعلا فرصت بازکردن آن نیست.
5.هزینه بعدی که با آمدن آقای روحانی ممکن است ایجاد شود، این نکته است که جریان مخالف انقلابی که می خواهد از درون سیستم با نظام مقابله کند و سال ها است خود را به جریان اصلاح طلبی وصل کرده است و لطمه زیادی، هم به نظام و هم به جریان اصلاح طلبی زده است ممکن است با توجه به اینکه دوباره حضور خود را موثر دید و اصلاح طلبان و شاید آقای روحانی نیز آن ها را موثر دیدند تا مدت ها نشود آن ها را از بدنه اصلاح طلبان وفادار به نظام جدا کرد و این آفتی بس هزینه آفرین است.
6.در بخش هزینه ها یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که عملکرد آقای روحانی در زیاد شدن یا کاهش این هزینه ها خیلی موثر خواهد بود. یعنی ممکن است ایشان به گونه ای رفتار کند که بسیاری از این هزینه کم شده یا حتی از بین برود. مخصوصا این نکته مهم است که ایشان حتما می داند اگر مدیریت رهبری نظام نبود ایشان الان رئیس جمهور نبود. رهبری نظام با قدرت دنبال مشارکتی گسترده تر از مشارکت 88 بودند، اجازه هیچ کاری به برخی نهادها ندادند. به مردم حتی مخالفان نظام امیدواری زیادی دادند که به صحنه بیایند و… لذا با توجه به روحیاتی هم که ایشان دارد ما زیاد امیدواریم که بسیاری از این هزینه با عملکرد مثبت ایشان و با مدیریت رهبری کمتر شود. مخصوصا آنکه شخص آقای روحانی جزوي از بدنه نظام است. و فاصله ای زیاد با بدنه مخالفان نظام دارد. روحانی حتی اصلاح طلب نیست. یکی از کارشناسان بی بی سی روز شنبه یعنی یک روز بعد از انتخابات حرف جالبی زد او گفت ما موسوی را سبز کردیم اما فکر نکنید می توانید روحانی را نیز سبز کنید.
فواید رای آوردن آقای روحانی
1.اولین مساله را می توان شوکی که به جریان اصول گرایی وارد شد دانست. اصول گرایان به دلایل مختلف از بی بصیرتی برخی از بزرگان و حامیان گرفته تا بزرگ کردن و جلوانداختن آدم های با سطح تحلیل پایین، از خودخواهی و غرور گرفته تا تخریب ها و رفتارهای غیرشرعی، از شکاف بین علما و روحانیون گرفته تا نتیجه عملکرد دولت منتسب به خود و…نیاز داشتند به خود بیایند. البته این شوک را یکبار بعد از دوم خرداد دیدند وکمی عاقل شدند. اما باز با شرایطی بدتر از گذشته برگشتند. البته از عقلانیت این طبقه اصلا خوشبین نیستم اما بالاخره قبل از این شکست نمی توانستیم امیدوار باشیم که اتفاق مهمی بیافتد. اما این بار شاید اتفاقی بیافتد. در این باره باید در مجالی دیگر بیشتر صحبت کرد و اقدام کرد.
2.بی تردید از مهمترین فواید این انتخابات و رای آوردن آقای روحانی پاک شدن نظام از اتهام هایی است که در ذهن برخی از مردم وجود داشت. مخصوصا رفتار رهبری نظام به گونه ای بود که همگان دیدند با چه جدیتی دنبال اطمینان سازی برای مردم هستند. آن عبارتی که ایشان به صراحت گفتند: “حتی اگر کسی مخالف نظام است اما کشور را که دوست دارد بیاید رای بدهد.” را اصلا نباید کم اهمیت بدانیم. ایشان به صراحت گفتند حتی رای شما در انتخابات، حتی رای به نظام هم نیست(خلاف یادداشتی که حقیر براساس گفته قبلی ایشان نوشتم) و صبح روز انتخاب هم با تاکید براین که این رای حق الناس است و…به طور خیلی جدی ای اعتمادزایی کردند. برای مرددین ورود به عرصه انتخابات به گونه ای که باید چند میلیون رای آقای روحانی را نتیجه این فضاسازی رهبری دانست. بی تردید اگر رهبری نمی خواستند مخصوصا با توجه به اینکه آقای روحانی اصلا گزینه اصلاح طلبی محسوب نمی شود و حتی خود مخالفین نظام هم می دانند ایشان جزوی از نظام است؛و حتی ظرفیت خاتمی شدن را هم ندارد، به هیچ وجه چنین مشارکتی اتفاق نمی افتاد. و آقای روحانی رئیس جمهور نمی شد. خلاصه آنکه با رای آوردن آقای روحانی مسائل باقی مانده از انتخابات 88 تا حد زیادی حل شد. و حداقل به حاشیه رفت. و مخصوصا جایگاه رهبری دربین بسیاری که دچار ابهام بودند(نمی گویم مخالفین) تقویت شد. و ازهمه مهمتر چند میلیون نفری که بعد از 88 با حکومت قهر کرده بودند دوباره به حکومت دل بستند. البته رهبری تلاش کردند این اتفاق در انتخابات مجلس بیافتد که به دلیل تردیدهای آقای خاتمی نشد. اما الان این کار با محوریت آقای روحانی که برای نظام قابل اعتمادتر است افتاد.
3.مهمترین نکته این مساله است که همیشه وجود یک اقلیت اپوزیسیون مخالف یک حکومت خطری جدی برای آن حکومت است. خود ما تجربه سال 88 را داریم آن زمان اقلیت چند میلیون نفری ماه ها کشور را دچار مشکلی جدی کردند. البته براساس قواعد تجربه شده اگر مخالفان اکثریت باشند نتیجه مانند مصر به براندازی حکومت می رسد. اگر مخالفان اقلیت باشند اما اکثریت در صحنه فعال نباشند حکومت پابرجا می ماند. اما مساله تبدیل به ماجرایی فرسایشی می شود. مانند ابتدای زمان 88 در کشور خودمان تا نهم دی و 22 بهمن. یا مانند ترکیه که پیش بینی می شود تا مردم ترکیه به صحنه نیایند و البته با توجه به اینکه مخالفان اقلیت هستند، حکومت ترکیه پابرجا می ماند. اما ماجرا طولانی می شود فقط وقتی مخالفان اقلیت باشند و اکثریت هم در صحنه فعال باشند، حکومت می تواند بحران را باتدبیر حل کند. اما نکته مهم در این حالت این است که ما همیشه در فضای امنیتی بودیم. یعنی چند میلیون نفر که الان نمی توانیم آمار دقیقی از آن ها داشته باشیم همیشه پتانسیل بحران درست کردن برای نظام را داشتند. واقعیت این است که ما با بحث های امنیتی توانسته بودیم فضا را آرام نگاه داریم. و یک امنیت پایدار نداشتیم. اما با رای آوردن آقای روحانی و چون آن ها خود وارد صحنه انتخاب شدند و گزینه شان اکنون رئیس جمهور شده است؛ خطر این مساله تا مدت ها تمام شد. به تعبیر یکی از کارشناسان بی بی سی که در برنامه پرگار صحبت می کرد شکاف بین ملت و دولت پرشد این مساله وقتی مهم محسوب می شود که دومینوی اعتراضات خیابانی بعد از اینکه از ایران آغاز شد دوباره به نزدیکی ما یعنی ترکیه رسید. و احتمال زنده شدن آن در ایران دوباره وجود داشت. با این تفاوت که با حضور در صحنه مردم دوباره حل می شد. اما آثار زیانبار آن همچنان باقی می ماند. حالا دیگر نظام اپوزیسیون چند میلیون نفری با ظرفیت راه اندازی اعتراض های خیابانی ندارد.
حرف آخر:
در عین حالی که معتقدم کشور فرصت داشتن آقای قالیباف را برای پیشرفت ،همراه با باورهای انقلابی از دست داد. و این هزینه را بسیار زیاد می بینم. و با اینکه اعتمادی به جریانی که رای آوردند ندارم، به این اعتقاد دارم که اتفاق صورت گرفته می تواند برای کشور فواید زیادی داشته باشد. البته از حیث هزینه هایی هم که به مردم حاکم هست نیز دوحالت وجود دارد: اگر آقای روحانی سیاست زدگی را به حاشیه بردند و با تیمی قوی توانستند مشکلات مردم را حل کنند؛ ما بیشترین فردی هستیم که خوشحال می شویم. و قطعا حمایت ویژه خواهیم کرد. چون نگاه جناحی نداریم. و اگر هم خدای نکرده به هردلیل نتوانستند به نتیجه برسند این مردم بودند که خود انتخاب کرده اند. و بارتصمیم به دوش خودشان است. این ها تجربه هایی است که مردم و نخبگان ما باید ده ها سال دیگر داشته باشند تا به شرایطی باثبات در انتخاب ها برسیم.
درباره اشکالات جریان اصول گرایی حرف هایی دارم که جداگانه مطلبی خواهم نوشت. فقط یک جمله اینکه حالا زمان اقدام جریان اصول گرایی رسیده است. از همین حالا باید اقدام کرد و نباید منتظر به اصطلاح بزرگان بود.

محمد سعيد احديان

ارسال کننده: مهدیان حسن

موضوع: مناسبت‌ها


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


4 دیدگاه

 1. قاصد روز‌های بارانی گفت:

  این مطلب خیلی تونست به آروم شدن ذهنم نسبت به اتفاقات چند روز اخیر کشور کمک کنه. تشکر آقای مهدیان بابت ارسال
  و تشکر از قلم رسای آقای احدیان…

 2. yegy گفت:

  مرسي بابت مطلبتون
  در كل جناب روحاني هم اصلح هستند……
  ميشه اميدوار بود به ايراني اباد…..
  انشاالله كه بتونن شادمون كنند..

 3. مهدیان حسن گفت:

  این جمله آخرش خیلی مهمه:
  “حالا زمان اقدام جریان اصول گرایی رسیده است. از همین حالا باید اقدام کرد…”

 4. Rahro گفت:

  ممنون بابت مطالبتون.
  مفید و روشن کننده بود.

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها