Google+

» چرا جلیلی از حیث اجرایی هم اصلح است؟ کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

چرا جلیلی از حیث اجرایی هم اصلح است؟

نگارش در تاریخ دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۱۱ ؛ بازدید: ۴۵۲ بار
دسته: ارسالی دوستان

رشد گام به گام در سلسله مراتب مدیریتی

مروری بر سوابق اجرایی دکتر جلیلی داشته باشیم. اولین نکته‌ای که در سابقه‌ی ایشان به چشم می‌خورد این است که ایشان در سلسله‌ مراتب مدیریتی نظام، به صورت منطقی و گام به گام رشده کرده است نه به صورت جهشی و قارچی. یکی از فواید این سنخ رشد سازمانی آن است که فرد با اقتضائات سطوح مختلف اداری کشور از نزدیک و بلاواسطه آشنا می‌گردد. آن‌چنان که گفته شد، مهارت فنی در هر زمینه‌ای را می‌توان از طریق آموزش، به مدیر انتقال داد ولی مهارت‌های انسانی و ادارکی علاوه بر آموزش، نیاز جدی به تجربه و حضور در عرصه‌ی عمل دارند تا در شخص مدیر نهادینه شوند. از این‌رو، رشد منطقی در سلسله‌ مراتب مدیریتی، این حُسن را نیز دارد که آرام‌آرام مهارت‌های انسانی و ادارکی را در مدیر نهادینه می‌سازد.

بررسی مهارت ادارکی

نکته‌ی اصلی این یادداشت این است که مسئولیت ریاست‌جمهوری، یک جایگاه عالی مدیریتی است، لذا متصدی آن بیش از همه‌ی مهارت‌ها، نیازمند مهارت ادراکی بالاست، چرا که روزانه با مسایل پیچیده و پرابهام متعددی روبروست که باید در مورد آن‌ها تصمیم مقتضی را اتخاذ نماید. مبتنی بر این نگاه، وقتی سئوال از توان‌مندی یک فرد برای احراز مسئولیت ریاست‌جمهوری می‌شود، بیش از هر چیز دیگر باید توان‌مندی ادارکی وی مورد بررسی و مداقه قرار گیرد. از این منظر، حضور آقای جلیلی در دو مسئولیت، ریاست مرکز بررسی‌های جاری دفتر رهبری و نیز دبیری شورای عالی امنیت ملی، حایز اهمیت است. هر چند که از محتوای شغلی ایشان در دفتر مقام معظم رهبری کمتر سخن گفته شده است، ولی به نظر می‌رسد این مرکز شان رصد مسایل مهم کشور و تهیه‌ی گزارش‌های تصمیم‌ساز در مورد آن‌ها را بر عهده داشته است. حضور چندساله در این مسئولیت، از یک سو باعث شده تا دکتر جلیلی با مسایل اصلی جامعه در حوزه‌های گوناگون آشنا شود و از سوی دیگر مهارت ادارکی- مفهومی وی افزایش یابد. سخنرانی دکتر جلیلی در جمع فعالان جنبش عدالتخواه در سال 83 (زمانی که مسئولیت مرکز بررسی‌ها را برعهده داشت) و آسیب‌شناسی دقیق وی از نظام اداری کشور موید این تحلیل است.

حضور کارآمد در جایگاه دبیری شورای عالی امنیت‌ ملی، هم نشان‌گر مهارت ادارکی بالای دکتر جلیلی است و هم عامل ارتقاء دهنده‌ی این مهارت در ایشان. چرا که بر خلاف تلقی بسیاری از افراد که وظیفه‌ی شورای عالی امنیت ملی را در مدیریت پرونده‌ی هسته‌ای کشور منحصر می‌پندارند، پیگیری مساله‌ی هسته‌ای، بخش کوچکی از وظایف این دبیرخانه است. مطابق اصل 176 قانون اساسی، حیطه‌ی مسایل و موضوعات مورد اهتمام شورای عالی امنیت ملی بسیار گسترده و متنوع است. از میان انبوه مسایل و مشکلات کشور، موضوعاتی در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی و سیاست‌گذاری قرار می‌گیرند که از اولویت بسیار بالایی برخوردار باشند به گونه‌ای که بی‌توجهی به آنان ایجاد بحران در کشور و یا خدشه‌دار شدن امنیت کشور را در پی خواهد داشت. از جمله موضوعات مورد بررسی در این دبیرخانه می‌توان در حوزه‌ی اقتصاد به موضوع «تحریم‌ها» و «معوقات بانکی»، در حوزه‌ی فرهنگ به مساله‌ی «جنگ نرم»، در حوزه‌ی اجتماعی مساله‌ی «قومیت‌ها» و در حوزه‌ی تکنولوژی به «انرژی هسته‌ای» اشاره کرد. طبیعتا این سنخ موضوعات از درجه‌ی پیچیدگی بسیار بالایی برخوردار هستند و به تبع آن، ‌تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری در مورد آن‌ها نیز نیازمند مهارت ادراکی بسیار بالایی است. دبیر شورای عالی امنیت ملی، مدیریت اصلی فرآیند سیاست‌گذاری در مورد این موضوعات را بر عهده دارد و می‌بایست گروه‌ها و کمیته‌های تخصصی آن شورا را به گونه‌ای مدیریت کند که بتوانند مبتنی بر مبانی نظری انقلاب اسلامی، اندیشه‌ی امام و رهبری به آن مسایل پاسخ‌ کارآمد ارائه نمایند. برای مثال یکی از کارکنان دبیرخانه‌ی شورا درباره‌ی نقش دبیر در پیگیری مساله‌ی تحریم‌ها چنین می‌گوید: «دبیر شورا یکی از اشخاص کلیدی کشور است که تقریبا می‌شود گفت، بیشتر از هر شخص دیگری درجریان مسائل تحریم و  بحران‌ها و چالش‌ها و خطراتی که تحریم برای کشور به وجود می‌آورد، هست. یک بخش زیادی از وقت دبیر شورا برای حضور در جلسات کارشناسی و جلسات تصمیم‌گیری در ارتباط با بحث تحریم کشور صرف می شود.»

به نظر می‌رسد دکتر جلیلی به واسطه‌ی حضورکارآمد چندین ساله در دبیرخانه‌ی شورا، توانسته رصد دقیقی از مسایل واقعی و با اولویت‌ کشور داشته باشد، بر این اساس می‌توان امید داشت که با قرار گرفتن ایشان در جایگاه ریاست‌جمهوری، امکانات و توان‌مندی‌های رئیس‌جمهور صرف اولویت‌های واقعی کشور ‌شود.(نه صرف اولویت‌هایی که رسانه‌ها و جناح‌های سیاسی بر اساس منافع خود برای سیاست‌گذاران می‌سازند) البته باید توجه داشت که بخشی از توان بالای ادارکی- مفهومی دکتر جلیلی به نگاه تئوریک و اندوخته‌های ایشان از علوم انسانی و نیز توان خلاقیت و عینی‌سازی آن‌ها باز می‌گردد که در یادداشت قبلی مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

بررسی مهارت انسانی

علاوه بر آن‌چه گفته شد منصب دبیری شورای عالی امنیت ملی، عرصه‌ی بروز مهارت‌های انسانی دکتر جلیلی نیز بوده است. چرا که یکی از وظایف دبیر شورا، پیگیری اجرایی شدن مصوبات شورای عالی امنیت ملی است. این مهم در حالی تحقق می‌یابد که شورای عالی امنیت ملی، بازوی اجرایی مختص خود ندارد و دبیر باید مصوبات شورا را از طریق نهادهای حاکمیتی موجود اجرا نماید. کارشناسان مدیریت و نیز کسانی که در مسئولیت‌های مدیریتی حضور داشته‌‌اند، به خوبی می‌دانند که «اختیار عزل و نصب» و نیز «اختیار تخصیص بودجه به افراد و سازمان‌ها» دو عامل مهم اصلی در اطاعت‌پذیر ساختن کارکنان و نهادهای زیردست است. دبیر شورای عالی امنیت ملی در حالی می‌بایست مصوبات این شورا را از طریق نهادها مختلف حاکمیتی اجرایی سازد که عملا دو عامل فوق را در اختیار ندارد. لذا می‌بایست از طریق بکارگیری مهارت‌های انسانی خود نهادهای مربوطه را نسبت به اجرای مصوبات شورا اقناع سازد. دبیر شورا پیوسته با نهادهای مختلف نظام از قوای سه‌گانه گرفته تا نهادهای زیرمجموعه‌ی رهبری و تا نخبگان عرصه‌های مختلف فکری و اجرایی در تعامل است. وی باید نهادهای حاکمیتی مختلف- که بعضا گرایش‌های سیاسی و سلیقه‌ای متفاوت و حتی متضادی بایکدیگر دارند- و در عین حال هیچ کدام هم زیرمجموعه‌ی سازمانی دبیرخانه‌ی شورای عالی نیستند را بر سر اجرای یک سیاست واحد هماهنگ سازد. نکته‌ی بسیار جالب این است که این هماهنگی به صورتی انجام پذیرفته است که ما شاهد کمترین حاشیه‌سازی و بروز بیرونی اختلافات نبوده‌ایم. یکی از کارکنان دبیرخانه این موضوع را این‌گونه شرح می‌دهد: « یک ویژگی که دبیری ایشان[دکتر جلیلی] داشت این بود که ایشان تقریبا با همه کار کرد. خیلی نکته‌ی مهمی است. ببینید این‌که یک شخصی بتواند در کشور با همه‌ی چهره‌های سیاسی، با همه‌ی مسئولین عالی کشور مثل رئیس محترم قوه قضاییه، رئیس محترم قوه مجریه، رئیس محترم قوه مقننه، کار کند در حالی‌که این‌ها بین خودشان اختلاف سلیقه زیاد است. اما یک شخصی این‌جا [دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی] نشسته که دارد با همه‌ی این‌ها با آرامش و با صلاحیت کار می‌کند، بدون این‌که با هیچ‌کدام دچار اختلاف شود. حتی خودش می‌آید کمک می‌کند اختلافات میان آن‌ها رفع شود.»

ارسال کننده: محمدرضا تفقدی

موضوع: مهندسی‌تشکیلات
9 دیدگاه

 1. جلیلی یا قالیباف، مسئله این‌است گفت:

  تمام این دلایل که گفتید در مورد قالیباف هم صدق می کند. به سوابق اجرایی ایشان چه در دوران جنگ که به تدریج به فرماندهی گردان و تیپ و … رسیدند و بعد از مدتی فرمانده نیروی هوایی سپاه شدند در حالی که خلبان نبودند! و بعدها خلبانی ایرباس را حتی آموختند و ادامه سمت های ایشان را دنبال کنید تا الان که شهردارند…..

  1. yegy گفت:

   سلام
   من هم نظر مثبتي رو اقاي قالي باف دارم ولي هنوز ١٠٠ در١٠٠ نتونستم انتخاب كنم به دليل اين كه جناب قالي باف با اين كه تجربيات خوبي دارن اما اكثرا در حوضه ي عمراني است و تجربياتي از لحاظ مراوداتي با رتبه هاي عالي ديگر كشور ها كه امري مهم است ندارند….
   احساس ميكنم از اين لحاظ ضعف دارن و بايد تازه تجربه كنني ما يك فردي رو ميخوايم كه از تجربياتش استفاده كرنه نه اين كه تازه تجربه كسب كنه مثل دوره قبل كه اقاي احمدي نژاد انطور بودند…
   در كل تترديدم به اين شكل اگه ميتونيد كمكم كنيد……

  2. محمدرضا تفقدی گفت:

   بسم الله
   این که با تمام قوا در ارتباط باشی بدون حاشیه چطور در دیگر نامزدهای محترم صدق می کند.
   ***
   اینها از نظر اجرایی بود، از نظر فرهنگی و گفتمان انقلاب و اسلام ناب ایشان کیلومترها از بقیه جلوترند.

   1. جلیلی یا قالیباف، مسئله این‌است گفت:

    نیروی هوایی سپاه،نیروی انتظامی، و البته کلان شهر تهران با تمام سه قوا مستقیما درگیر است.
    درحالی که دبیری یک نهاد مثل شورا خاصیت اجرایی کمتری دارد.
    در مورد فرهنگی حق با شماست .
    گفتمان جلیلی برتر است

 2. TAHOORA گفت:

  ای بابا آقای تفقدی! خب شما ک اینقد از جلیلی و اینو اون میگین؛ خب چرا خودتون کاندید ریاست جمهوری نشدین؟؟؟ :-/

  1. Re_Brd گفت:

   فک کنم “ا” کاندید رو یادتون رفته بذارید !! کاندیدا نه کاندید

   1. TAHOORA گفت:

    چ نکته بینی ای!
    ایول!!!

  2. محمدرضا تفقدی گفت:

   بسم الله
   من فقط از دکتر جلیلی گفتم خیلی ام از اینو اون نگفتم.
   دیدم دکتر جلیلی نسبت به من اصلح هستند کنار کشیدم. 8->
   با این پیشنهادتان از ته دل خندیدم. ممنون که در این ایام عید باعث ادخال سرور شدید. :-P

   1. TAHOORA گفت:

    خواهش! :-P

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها