Failed to connect to the database: Access denied for user 'ketabpar'@'localhost' to database 'ketabpar_gurd' کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور : مقالهٔ ۱52: تفکر در نعمت‌ها عامل عشق به خداست Google+

» مقالهٔ ۱52: تفکر در نعمت‌ها عامل عشق به خداست کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالهٔ ۱52: تفکر در نعمت‌ها عامل عشق به خداست

نگارش در تاریخ یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۵:۳۲ ؛ بازدید: ۱,۷۵۶ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

به نام یگانه هستی بخش

Memariani Master

 

 

در ادامه بحث هفته قبل، به یکی دیگر از آثار تفکر در ابعاد مختلف زندگی اشاره می‌کنم و تمریناتی را به عنوان پیشنهاد به شما خوانندگان ارزشمند و گرامی این مباحث تقدیم می‌کنم. ضمناً از اظهار لطف بسیاری از فرهیختگان که این حقیر را درباره سلسله یادداشت‌های تفکر برتر مورد عنایت قرار داده‌اند صمیمانه سپاسگزارم.

 

گزاره کلیدی هفته قبل این جمله بود: تفکر در عاقبت گناه، عامل توبه است و اینک جمله‌ای دیگر که زمینه ساز تفکر است تفکر در نعمت‌های خدا عامل عشق به خداست.

 

لطفا چند دقیقه به نعمت‌هایی که خداوند به شما عنایت فرموده است فکر کنید. فهرستی از آن‌ها را تهیه فرمایید. یک تمرین ساده برای افزایش روحیه مثبت همین است که خیلی سریع بتوانیم مثلا در دو دقیقه حداقل بیست تا از نعمت‌های خدا را ذکر کنیم. تا هفته آینده روزی یک بار این تمرین را انجام دهید ان‌شاءالله تأثیراتش را خواهید دید.

واقعا این همه نعمت برای چیست؟ و ما با آن‌ها چه می‌کنیم؟ تصور کنید اگر هریک از این نعمت‌ها را نمی‌داشتیم چه اتفاقی می‌افتاد؟ تفکر در نعمت‌ها عامل عشق به خداست. به شرط این که نعمت‌ها را بشناسیم.

درباره نعمت‌ها یک نکته لازم به تذکر است که ما فقط جلوه‌هایی از امکانات و دارایی‌ها را به عنوان نعمت‌ها می‌شناسیم. در صورتی که اگر آثار هر رحمتی از خدا را که به هر شکل در زندگی ما وجود دارد بشناسیم نوع نگاهمان تغییر می‌کند. اگر ما نعمت‌ها را نشناختیم و یا نعمت را در هر شکل و لباس و جلوه‌ای که باشد، نشناختیم، طبیعتا شکرمان برای دیگران خواهد بود. به دیگران روی خواهیم آورد و با آن‌ها گفت وگو خواهیم کرد. باید به خاطر داشته باشیم که عنایت‌های حق، نه تنها در نعمت و رحمت او، حتی در بلاها و مصیبت‌ها جلوه کرده است و با این توضیح در هر گرفتاری نیز سه نعمت وجود دارد؛ یکی این که نقطه ضعف‌های مان را می‌شناسیم و دوم این که تعلق و وابستگی‌های مان قطع می‌شود و سوم این که برایمان دل شکستگی می‌آید و این سه نعمت، نعمتهای کم و کوچکی نیست.

 

خدای مهربان با هر بهانه ای ما را در آغوش می‌گیرد و مهر و محبت و رحمتش را به ما نشان می‌دهد. فقط باید فکر کرد و با ذکر و یادآوری این فکر را آبیاری کرد. چون فکر بذری است که با ذکر (یادآوری) آبیاری می‌شود.

 

کسانی که در دل هر لحظه عنایت‌های او را می‌بینند عاشق او می‌شوند و کسانی که او را دوست داشته باشند و باورش کنند در هر لحظه عنایت‌های او را با جلوه های مختلف درک می‌کنند. لطفا دوباره فکر کنید و فهرست دیگری تهیه کنید. این بار احتمالا نعمت‌های دیگری نیز به فهرست اضافه می‌شود. اگر نگاهمان را تغییر دهیم هر لحظه را فرصتی خواهیم دید برای روییدن و شکوفاشدن و بالندگی و جهش و حرکت.

 

تا هفته آینده فکر کنید. با آنچه که خداوند در اختیارمان قرار داده است چه کرده‌ایم؟ آیا قدر آن را می‌دانیم؟ فقط به عنوان یک تقریب ذهنی مثال می‌زنیم که اگر کسی به ما چند تا کتاب ظاهرا کهنه بدهد و یا کمی ما را راه ببرد و مثلا خسته مان کند و بعد بفهمیم که می‌خواسته نقشه یک گنج را به ما بدهد چه احساسی نسبت به او خواهیم داشت؟ مخصوصاً هم اگر ما به او غر زده باشیم و او در مسیر چیزی به ما نگفته باشد. چه تصویری از این فرد در ذهن ما نقش می‌بندد؟

خدایا کمک مان کن تا به برکت این ایام با تو دوباره پیوند برقرار کنیم و آن راتقویت کنیم. ما را با خودت، خودت آشتی بده.

خدایا برای تو حرکت می‌کنیم، تمام سعی خود را به کار می‌گیریم، هدفمند و پرشور گام برمی‌داریم و فردا را به تو می‌سپاریم.

 

سعادتمند باشید – جلیل معماریانی

یکشنبه 5 خرداد ۱۳۹۲، شماره انتشار ۱۸۴13


8 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


6 دیدگاه

 1. سعیده شیرزاده گفت:

  سپاس استاد از مطالب مهمی که به آن اشاره داشتید.شاید به همین دلیل است که بالاترین درجه خداشناسی ,خود شناسی است چون حیات انسان در این دنیا هم جزء نعمتهای خالق هستی است.

 2. safarkarde گفت:

  برای اولین بار، نعمت پدر شدن را احساس کردم…
  الحمدلله

 3. hamsafar گفت:

  یک سوال:
  چی میشه که آدمها ناسپاس می شن و نعمتها والطاف الهی رو نمی بینن؟

  1. yegy گفت:

   با سلام
   فكر ميكنم زماني كه انقدر محو دنيا و زر و زيورش بشيم يه حاله اي جلو چشمامون مياد و ديگه هيچي نمي بينيم هرچي تلنگر بهمون ميزنن نميفهميم اينا نشوني از خداست……
   بازم اين ديدگاه منه…..

 4. dustkam گفت:

  به نام خدا
  وقتی یادمون میره که منبع این نعمتها کیه و فکر میکنیم کار خودمونه .شاید دلیل دیگه این باشه که به همین که هستیم راضی هستیم و به پله های بالاتر فکر نمیکنیم .

 5. le گفت:

  نعمت ظرفیت خلیفه اللهی که به آدم ها داده شده خیلی بزرگه به تک تک ما. :-? :-?
  طفلک خدا

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال