Google+

» حق هر جا هست باید دنبالش رفت و او را با آغوش باز پذیرفت کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

حق هر جا هست باید دنبالش رفت و او را با آغوش باز پذیرفت

نگارش در تاریخ شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲، ساعت ۱۵:۴۳ ؛ بازدید: ۴۴۳ بار
دسته: ارسالی دوستان

این مطلب رو از حضرت امام (ره) خوندم. احساس کردم با حال و هوای این روزای کشور و سایت کتاب پردازان(!) خیلی عجینِ! امیدوارم هممون استفاده کنیم!

متن سخنرانی حضرت امام (ره) در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی:

“انسان ناچار سه جور نظر دارد: یک نظرى که نظر بیطرف است. این یک نظر است‏. یکى هم نظر طرفدارى از یک روش، از یک جریان؛ یک نظرى هم مخالفت با یک روش و یک جریان؛ نظر بیطرف و نظر طرفدارى از یک مسأله و نظر طرفدارى از یک مسئله دیگر. نظرى که حبّ باشد به یک جریانى، یا بغض باشد به یک جریانى، این نظر نمى‏تواند یک نظر سالم باشد؛ حُبُّ الشَی‏ءِ یُعمِى و یُصِمُّ. بغض هم همین طور است؛ نور عقل را خاموش مى‏کند. حبّ مفرط به یک روشى اسباب این مى‏شود که خود آن کسى که حبّ دارد توجهى به این ندارد که از مبدأ حبّ دارد این مطلب صادر مى‏شود و این مطلب حق نیست؛ مطلبى است که از راه حبّ است. و خواه یا ناخواه این نظر، نظر صائب نیست. انسان خودش را نمى‏تواند بشناسد به این زودیها؛ انسان تا آخر عمرش، تا آن وقتى که از این دنیا خارج مى‏شود، گرفتار یک مسائلى در باطن خودش هست که خودش هم نمى‏تواند بفهمد. باید عرضه کند خودش را انسان به کسانى که بى‏نظر هستند.

 

اگر نظر از راه حب شد، همیشه دنبال این مى‏ رود که آن مطلبى را که مربوط به آن روشى است که این دوست دارد آن روش را، آن مطلب را، به هر عنوانى که هست ثابت کند، و لو اینکه این عنوانى که هست عنوان خلاف باشد، خلاف اخلاق باشد، خلاف منطق باشد. آنى هم که بغض به یک روشى دارد نظرش نظر سالم نیست، آن هم دنبال این است که آن طرفى که مورد بغض اوست و آن روشى را که نمى‏ پسندد، با هر توجیهى که باشد، آن را تصحیح کند. و لهذا مى‏بینید که یک مطلب، یک امر، از یکى صادر مى‏شود، [در] یک وقت و یک محیط، یک مطلب از یک کسى صادر مى‏شود، یک عمل از یکى صادر مى‏شود، دو طایفه‏اى که یکیشان این را خوب مى‏دانند و دوست مى‏دارند و یک طایفه این را بد مى‏دانند و دشمن مى‏دانند، آن مطلب واحدى که زمانش واحد و همه جهات واحد است وقتى که پیش آنها مى‏رود که مورد محبت هست آن آدم. تمام مطالب او را، و لو مخالف با عقل باشد، و لو مخالف با منطق باشد، مى‏پذیرند و تأیید مى‏کنند، شروع مى‏کنند به اینکه خیر، مطلب همین است. و آن دسته‏اى که با این خوب نیستند اگر یک مطلب خوبى هم این بگوید، آنها دنبال این هستند که نه، این حرف صحیح نیست. این دو نظر را انسان مبتلا به آن هست. نظر بیطرف بسیار کم است.

یعنى «نظر» بیطرف باشد؛ خود آدم هیچ وقت نمى‏تواند بیطرفِ بیطرف باشد. لکن در نظر دادن حق را ببیند. تحت تأثیر حق واقع بشود؛ این حق چنانچه از دشمن من هم صادر شد، من او را تمجید کنم به عنوان اینکه حق است. و باطل اگر از دوست من هم صادر شد، آن را تکذیب کنم به عنوان اینکه باطل است. و لو در باطن فرض کنید یکى یک روشى را دوست دارد، یکى روش دیگر را؛ لکن در مقام نظر دادن، در مقام مصلحت ‏اندیشى براى کشور یا براى اشخاص، آن نظر حب و بغض خودش را کنار بگذارد، برود دنبال حق و باطل.

حق هر جا هست باید دنبالش رفت و او را با آغوش باز پذیرفت، و لو بر خلاف نظر خود من هست. و باطل را هر چه هست و از هر کس صادر بشود باید نپذیرفت به عنوان اینکه باطل است. اشخاص و گروهها و اینها را باید کنار گذاشت، حق و باطل را ملاحظه کرد. آن وقت هم براى اثبات حق و ابطال باطل اگر انسان گرفتار بشود به عصبانیت و عرض مى‏کنم غیظ و غضب کردن، نه مى ‏تواند حق را به دست بیاورد؛ و نه مى‏ تواند باطل را ردش کند.”

 

زمان: صبح ۶ خرداد ۱۳۶۰/ ۲۲ رجب ۱۴۰۱
مناسبت: سالگرد تأسیس مجلس شوراى اسلامى‏
حضار: نمایندگان مجلس شوراى اسلامى‏
مرجع: صحیفه امام خمینی(ره)، جلد ‏۱۴، صفحه ۳۶۶

 

ارسال کننده: m-h-gh

موضوع: مدیریت تفکر
3 دیدگاه

 1. yegy گفت:

  دمت گرم برادر…….. (به سبك خودتون صميمي شدم) :-P
  مطلب اموزنده و خوبي بود……..
  متشكرم……
  :-*

 2. درانی مریم گفت:

  گاهی ما، ته ته ته ته ته ته ته ته ته دلمون دوست داریم که….
  و دلمان می خواهد که….
  و البته دوست داریم که…
  و دلمان نمی خواهد که…
  و
  و
  و

  گاهی وقت ها همه چیز برمبنای “دوست داشتن ها” و “دلم می خواهد ها” می شه، اونموقع نمی رویم دنبال حق و باطل، بلکه حق و باطل رو با سلیقه خودمون تطبیق می دیم.

 3. dastkhat گفت:

  جالبه وقتی انتخابات میشه همه یاد حرفای امام می افتن و خیلی ها به دنبال این می افتن که با این مطالب حقانیت خودشون رو اثبات کنند در حالی که دقیقا تو همون اثبات خودشون مرد نکوهش قرار می گیرن. ~O)

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها