Google+

» شکارچی کتاب 3:درباره کتاب جستارهایی در ادبیات داستانی معاصر کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

شکارچی کتاب 3:درباره کتاب جستارهایی در ادبیات داستانی معاصر

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲، ساعت ۱۴:۲۳ ؛ بازدید: ۴۸۳ بار
دسته: ارسالی دوستان

بسم الله

زرشناس را می شناسم و همیشه از گستره علمش به موضوعی که بحث می کند متحیر بودم.اولین کتابی که در حوزه غرب شناسی به دستم رسید کتاب مبانی نظری غرب مدرن ایشان بود که تورقی در آن داشتم و آخرین ککتابی که از ایشان خواندم کتاب “جستارهایی در ادبیات داستانی معاصر” بود که کامل خواندمش.باید اعتراف کنم که این کتاب تاثیر بسیار زیادی در من در نسبت با ادبیات معاصر گذاشت و مقدمه ای شد که در حوزه کاری خودم پرونده ای مستقل برای آن باز کنم.

این کتاب یک کتاب تحلیلی است و نکاتی که نویسنده درباره آن بحث می کند عمیق و دقیق است.

ظاهرا جناب زرشناس فصل هایی اساسی و مهم و گردنه های اصلی ادبیات ایران و البته جهان را رصد کرده اند(در ایران عمدتا جریان بیمار روشنفکر) و قله های هر فصل را دیده و آثار و شخصیتش را تحلیل کرده است.

پرداختن به مباحث نظری و پشتوانه فکری جریان های ادبی از مزیت های این کتاب است که در تحلیل رمان های جریان ها،کمک شایانی خواهد کرد.

تسلط نویسنده به آثار مکتوب جریان های ادبی مورد بحث و تحلیل مناسب آن از نقاط قوت کتاب محسوب می شود.

اختصاص فصلی برای تبیین شاخص های رمان و داستان انقلابی از مواردی است که حرکت رو به جلوی نویسنده را نشان می دهد و حکایت از آن دارد که نویسنده ضمن توصیف وضع موجود و البته در جاهایی تخریب آن،راه جدیدی مدنظر دارد.

متاسفانه استفاده از جملات طولانی برای بیان مطلب از اساسی ترین مشکلات کتاب است که منطقا خواننده را خسته و یا گیج خواهد کرد

استفاده از تعابیر تکراری برای توصیف یک جریان در فواصل کوتاه از دیگر نقد های وارد بر این کتاب است.

متاسفانه نویسنده علی رغم تحلیل مناسب،شاهد مثال کم می آورد .یعنی وقتی درباره آثار هدایت و یا گلشیری صحبت می کند،از متن کتاب زیاد استفاده نمی کند و خواننده بیشتر با تحلیل های خود نویسنده مواجه است.بر عکس آن چیزی که در کتب تحلیلی جناب سرشار می بینیم.

در کل این کتاب یکی از بهترین کتاب هایی است که در حوزه ادبیات معصر خوانده ام و به نظرم به منظور حساس سازی قشر فرهنگی جامعه به جریان های موجود ادبی در ایران و جهان بسیار مناسب است.

«جستارهایی در ادبیات داستانی معاصر» از دوازده فصل تشکیل شده است. از عناوين اين نوشتار مي‌توان «صادق هدایت و ادبیات یاس؛ تجسم بن‌بست تاریخی شبه مدرنیته در ایران»، «غلامحسین ساعدی و رئالیسم وهم‌آلود و ادبیات سترون شبه مدرنیته»، «درباره گلشیری و فرمالیسم مقلد تکنیک‌زده»، «نگاهی کوتاه به اندیشه و وضعیت پست‌مدرن»، «پست مدرنیسم در فلسفه و ادبیات» و «نگاهی به دو حلقه ادبیات بحران و انحطاط؛ کافکا و مارکز» را نام برد.

«جک لندن و آغاز رئالیسم منتقد در ادبیات آمریکا»، «پائولو کوئیلو و معنویت منسوخ مدافع وضع موجود عالم»، «درآمدی بر بنیان‌های فلسفی و ساختارگرایی و ساختارشکنی در نقد ادبی»، «فمینیسم و برخی نمودهای آن در ادبیات داستانی»، «نسبت ادبیات، تعهد و آرمان‌گرایی» و «ادبیات در حال تکوین واقع‌گرای آرمان‌طلب انقلاب اسلامی» از ديگر عنوان‌هاي اين كتاب به شمار مي‌روند.

ثبت شده در وبلاگ booki.blogfa.com

ارسال کننده: حامد زارعی

موضوع: معرفی کتاب
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها