Google+

» آیا تربیت علم است؟ (5) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

آیا تربیت علم است؟ (5)

نگارش در تاریخ دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۲، ساعت ۴:۰۰ ؛ بازدید: ۱,۰۱۰ بار
دسته: تربیت مربی » مقالات تربیت مربی

آیا تربیت علم است؟ (5)

تربیت چه چیز است؟ علم است یا…

 

 مؤلفه ديگرى كه در فهم ما نسبت به موضوع تربيت تأثير تعيين كننده‌اى دارد، به‌ويژه در رابطه با روابط بين‌فردى متربى با همسالان، بزرگسالان و همرسانی‌هاى محيطى، موضوع خودنظم جويی‌هاى طبيعى است كه در گذر بى‌نظمی‌هاى تصادفى شكل مى‌گيرد. چه بسا يك اقدام تصادفى، يك نگاه گذرا، يك حركت غيرقابل پيش‌بينى و تصادفى از نظم‌دهى و سامان‌بخشى به رفتار فرد اثرى جاودانه بگذارد، بدون اينكه هيچ گونه برنامه‌ريزى حساب شده و اقدام انتظام يافته‌اى را براى آن منظور كرده باشيم. اين تأثير هم مى‌تواند جنبه مثبت داشته باشد و هم جنبه منفى.

«فون فورستر»، با كشف اصل «نظم از رهگذر تصادف يا بى‌نظمى» در اين پيشرفت‌هاى مفهومى سهيم است. براى مثال، اگر جعبه‌اى را كه در آن مكعب‌هايى بدو وجه آهن ربايى به‌طور نامنظم ريخته شده‌اند تكان دهيم، مشاهده مى‌كنيم كه اين مكعب‌ها خودبه‌خود به يك مجموعه منسجم شكل داده‌اند. بنابراين يك اصل نظم جويى (خاصيت مغناطيسى) بعلاوه يك انرژى نامنظم، سازمانى منظم را پديد مى‌آورد و بدين ترتيب نظم از بى‌نظمى پديد مى‌آيد.«ح (مورن، ادكار، جامعه شناس فرانسوى، راهى نو براى انديشيدن، به نقل از نشريه پيام يونسكو، فروردين 75; ص 10.) ح»

«گرانباخ» روانشناس معاصر به نقل از «گيلبرت هيگت» به صراحت اعلام مى‌دارد كه به‌نظر من استفاده از روش‌هاى علمى براى اصلاح و تربيت رفتار آدمى خطرناك است، تعليم و تربيت با عواطف سر و كار دارد و عواطف را نمى‌توان به شيوه نظام‌دار سنجيد و به‌كار بست. تربيت با ارزش‌هايى كه به كلى از حوزه علم خارج است ارتباط دارد. تربيت ايجاد واكنش شيميايى نيست، بلكه مانند تابلوى نقاشى است، بايد بدانيم كه همه كارها را نمى‌توان با فرمول انجام داد، اگر چنين كنيم كار معلم و دانش آموز را تباه كرده‌ايم.

گرانباخ معتقد است كه در قواعد و روش‌هاى تربيتى، نقايص بسيار ديده مى‌شود، اوليا و مربيان به موفقيت‌هاى بى‌شمار برخورد مى‌كنند كه براى آن‌ها قاعده‌اى پيشنهاد نشده است. هيچ كتابى گنجايش همه قواعد و روش‌هاى تربيتى را ندارد. از آن مهم‌تر اينكه برخى از اين روش‌ها و قواعد را در همه جا نمى‌توان به‌كار بست. آنچه براى يك كودك درست است براى كودك ديگر خطاست، آنچه امروز درست است فردا چنين نيست. كسانى كه به‌طور كليشه‌اى و كتابى، كوركورانه قواعد و روش‌هاى عادى را به‌كار مى‌گيرند در اشتباه هستند. اما اگر به‌جاى اين گونه ريزه‌كاري‌ها و حفظ كردن‌هاى مكانيكى قواعد و بهره‌گيرى صورى و يكنواخت آن، اوليا و مربيان درباره مراحل تحول و نيازهاى هر مرحله حقايقى كلى را بياموزند و در تغيير موقعيت‌هاى خاص از آن‌ها استفاده كنند، مى‌توانند روش‌هاى تربيتى را در قالب هنر و ذوق و موقعيت ويژه خود به‌كار بندند.

به عبارت ديگر، روش‌هاى تربيتى به تناسب موقعيت‌هاى عاطفى و روابط بين‌فردى در همان فضاى نامتعين و متغير دو قطب سيال مربى و متربى به‌طور آنى خلق مى‌شود و نمى‌توان هيچ توصيه و فرمول از پيش تعيين شده‌اى را به‌طور مكانيكى و خطى ارائه نمود.

پس اگر بخواهيم تربيت را در قلمرو سه حيطه علم، فن و هنر تبيين كنيم، از ميان اين سه حيطه، آنچه كه تعيين كننده است بعد هنرى و ذوقى در روش‌هاى تربيتى است كه قابل انتقال و اكتساب نبوده و بايد هر كس به تناسب ذوق و ابتكار خويش آن را ابداع نمايد.

در بعد علمى همان گونه كه مطرح شد يك ديدگاه سيستماتيك بر اساس شناخت‌شناسى جديد در حوزه عليت حلقوى مى‌تواند در تبيين سبب‌شناسى و تغيير رفتار ما را يارى دهد و در بعد فن و تكنيك، تنها در بخشى از رفتار و در پاره اى از امور آن هم در رابطه با حيطه شناختى و روانى-حركتى مى‌توان از آن بهره جست.

حال بار ديگر به‌دنبال مطالبى كه ارائه گرديد و ديدگاه‌هايى كه در قالب نظريه هنر و فلسفه علوم در شناخت‌شناسى سنتى و جديد مطرح شد. اين سؤال مجدداً تكرار مى‌شود كه آيا تربيت علم است؟

 

پدیدآورنده: عبدالعظیم کریمی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ-

منبع

حوزه و دانشگاه، 1375، شماره 9.

 

 

آیا تربیت علم است؟ (۱)

 آیا تربیت علم است؟ (۲)

آیا تربیت علم است؟ (۳)

 


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


1 دیدگاه

  1. درانی مریم گفت:

    سلام
    می شه گفت سوال «آیا تربیت علم است؟» مثل این می مونه که بپرسیم: «آیا باغبانی علم است؟»
    در حقیقت باغبانی، باغبانی است! با یک سری پیش نیازها و شرح فعالیت های خاص.
    پس همونطور که در باغبانی، ما از علوم مختلفی مثل علم گیاه شناسی، علم خاک شناسی، علم هوا شناسی، علم آفت شناسی و.. و.. و..، بهره می گیریم، در تربیت هم به نظر می رسه باید از علوم مختلف بهره بگیریم.

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها