Google+

» مقالۀ ۱۴۳: تفکر مشارکتی برای تصمیم‌گیری بهتر کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ ۱۴۳: تفکر مشارکتی برای تصمیم‌گیری بهتر

نگارش در تاریخ یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۵:۳۹ ؛ بازدید: ۱,۲۴۳ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

 به نام یگانه هستی بخش

Memariani Master

 

در این مطلب به یکی از مدل‌های ساده اما شگفت انگیز در فکر کردن اشاره می‌کنیم.

در زندگی ما معمولاً این قاعده و قانون صدق می‌کند که هیچ کس به تنهایی نمی‌تواند ادعا کند که به اندازه همه می‌فهمد. یکی از ویژگی‌های کسانی که خوب فکر می‌کنند بهره بردن از برکات افکار و نظرات و آرای دیگران است. آن‌ها خوب می‌دانند که اگر برای افکار و آرای دیگران ارزش قائل شوند از نتایج چند برابری تفکر مشارکتی بهره‌مند می‌شوند و به دستاوردهای بسیار بزرگ‌تر از آنچه که خود به تنهایی می‌توانستند برسند، می‌رسند. پیشنهاد چند راهکار ساده می‌تواند در مسیر تصمیم گیری‌های شما تحولات جدی ایجاد کند.

 

برای ایده‌های دیگران ارزش قائل شوید

ابتدا باید باور کنیم که ایده‌های دیگران نیز ارزش دارد. معمولا کسانی که اعتماد به نفس کافی ندارند و نگران وضعیت، قدرت یا موقعیت خود هستند احساس می‌کنند که با رد کردن ایده‌های دیگران و خودرأیی می‌توانند از حریم خود محافظت کنند. اتفاقا یکی از راه‌های تکریم دیگران و حتی جذب آن‌ها و تأثیرگذاری بر آن‌ها و ایجاد زمینه‌های تغییر در آن‌ها این است که برای ایده‌های آن‌ها ارزش و احترام قائل شویم. ارزش انسان‌ها به قدری زیاد است که به اصطلاح می‌ارزد که برای رشد و هدایت و حمایت از آن‌ها زمینه‌های بروز و ظهور ایده‌‌هایشان را فراهم کنیم. اصولا یکی از راه‌های مؤثر در تربیت و آموزش و ارتباط این است که به مخاطب خود شخصیت بدهیم و یکی از راه‌های شخصیت دادن به انسان‌ها توجه کردن به ایده‌های آن هاست. گوش دادن به حرف‌های دیگران، توجه کردن به آن‌ها، برای آن‌ها وقت گذاشتن و مواردی از این قبیل از نشانه‌های تفکر مشارکتی است.

در اثر این نوع تفکر معمولاً هم افزایی فوق العاده‌ای ایجاد می‌شود و می‌تواند انسان را به جاهایی برساند که هیچ‌گاه قادر نبود به تنهایی به آنجا برسد. شاید یکی از آثار تعاون و مشارکت و مشورت کردن که این همه درباره آن تأکید شده است همین باشد. فرآیند تعامل با دیگران در هنگام فکرکردن یک فرصت بسیار مناسب برای تولید ایده‌های جدید است.

این فرآیند را در قالب تکنیک بارش مغزی نیز تا اندازه‌ای می‌توان پیاده سازی کرد. یک موضوعی را مشخص می‌کنیم: تعدادی از افراد دور هم جمع می‌شوند و نسبت به آن نظرات و ایده‌های خود را بیان می‌کنند. فقط توجه داشته باشید که در جلسات بارش مغزی (brain storming) انتقادکردن از نظرات دیگران ممنوع است. در فضای ارائه نقطه نظرات باید یک احساس امنیت وجود داشته باشد. همه اعضای جلسه مشارکت داشته باشند. افراد جلسه می‌توانند از ترکیب کردن ایده‌ها و افکار و نظرات دیگران در‌‌ همان جلسه ایده‌های جدیدی مطرح کنند. در واقع اجرای این مدل جلسات یکی از زمینه‌های تفکر مشارکتی را فراهم می‌کند و به ما این باور را می‌دهد که حضور دیگران در زندگی ما یک موهبت الهی و یک نعمت است. بستگی دارد که ما با آن نعمت چه می‌کنیم. به عبارت دیگر آیا شکر نعمت را با استفاده کردن صحیح و درست از آن به جای می‌آوریم یا نه؟ یکی از نقاط قوت آدم‌ها این است که آیا آن‌ها می‌توانند از نظرات دیگران استفاده کنند یا نه و چقدر خوب است که این موضوع به عنوان یک شاخص ارزیابی در سنجش میزان توانمندی یک مدیر نیز قرار گیرد.

تا هفته آینده مشارکت گرفتن از تفکر دیگران را در قالب‌های مشورت، جلسات بارش مغزی، گفت‌و‌گو با آن‌ها، نظرسنجی، به صورت شفاهی و کتبی در دستور کار زندگی اجتماعی، خانوادگی، شغلی، اقتصادی و تحصیلی خود قرار دهید. 

 

سعادتمند باشید- جلیل معماریانی

یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۱، شماره انتشار ۱۸۳۵۵

 


5 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


3 دیدگاه

 1. le گفت:

  داشتم بادوستم صحبت می کردم ومی گفتم رایتل بده تا چند وقت دیگه آمار خودکشی سر این موضوع میره بالااما دوستم میگفت نباید همش گفت نه وجلوی تکنولوژی راگرفت اگه فرهنگ استفاده اش راندارن ما چی کار کنیم و…من ازطرفی می دونستم حرف خودم درسته واز طرفی اون با یه لحن ودیدگاه خودش صحبت می کرد یاد این مقاله شما افتادم که به ایده طرف احترام بذارید برای همین به دوستم گفتم حرفت جالب بود اما حس کردم حق پوشانده شد و دوستم یه مسیر اشتباهی راپیش خواهد گرفت

  کجا نباید نظر طرف راقبول کرد؟

 2. زری‌نیا گفت:

  سلا خانم طاهری عزیز
  پیشنهاد میکنم این پاراگراف از مقاله رو مجددا بخونید
  به نظر میرسه به نیمی از جواب سوال تون اشاره کرده:

  “”اتفاقا یکی از راه‌های تکریم دیگران و حتی جذب آن‌ها و تأثیرگذاری بر آن‌ها و ایجاد زمینه‌های تغییر در آن‌ها این است که برای ایده‌های آن‌ها ارزش و احترام قائل شویم. ارزش انسان‌ها به قدری زیاد است که به اصطلاح می‌ارزد که برای رشد و هدایت و حمایت از آن‌ها زمینه‌های بروز و ظهور ایده‌‌هایشان را فراهم کنیم. اصولا یکی از راه‌های مؤثر در تربیت و آموزش و ارتباط این است که به مخاطب خود شخصیت بدهیم و یکی از راه‌های شخصیت دادن به انسان‌ها توجه کردن به ایده‌های آن هاست.””

 3. le گفت:

  سلام
  عزیزم دقیقا به خاطر همین تیکه من هم ایده دوستمو قبول کردم دیگه .

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال