Google+

» مقالۀ ۱۴۰: شتاب زدگی و تأثیر آن در تفکر کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ ۱۴۰: شتاب زدگی و تأثیر آن در تفکر

نگارش در تاریخ یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱، ساعت ۷:۱۵ ؛ بازدید: ۱,۱۸۸ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

 به نام یگانه هستی بخش

Memariani Master

 

در هفته گذشته دو مورد از عوامل لغزش فکر را مطرح کردیم:      ۱- تکیه برظن و گمان       ۲- میل‌ها و هواهاى نفسانى      و دراین بخش به یک مورد دیگر یعنی شتابزدگی اشاره می‌کنیم.

 

۳- شتاب‌زدگى

هر قضاوت و اظهار نظرى به مقدار معیّنی مدارک نیاز دارد و تا مدارک به قدر کافى در یک مسئله جمع نشود هرگونه اظهار نظر، موجب لغزش اندیشه است. در زندگی روزمره و در حوزه‌های مختلف فکری، عاطفی، رفتاری، موارد زیادی را سراغ داریم که نیازمند اظهار نظر است. در این موارد راهبرد شما چیست؟ یعنی تدبیر کلی و سیاست شما در این مواقع چیست؟ از کجا شروع می‌کنید؟ چگونه عمل می‌کنید؟ به چه نکات و نقاطی توجه می‌کنید؟ چه ارزش‌هایی را مدّ نظر قرار می‌دهید؟ مبنای نظرات شما چیست؟ بر اساس کدام معیار قضاوت می‌کنید؟ منبع و مبدأ این معیار کجاست؟ چه زمانی باید نظر خود را اعلام کنید؟ چگونه باید آن را مطرح کنید؟ آیا احساسات و حالت‌های لحظه‌ای شما در ارائه نقطه نظرات شما تأثیر می‌گذارد؟ چگونه؟ چقدر؟ با چه ابزاری باید این نظر اعلام شود؟

وقتی با انسان سروکار داریم تمام این مسائل اهمیت پیدا می‌کند و در مسیر قضاوت‌ها و ارزیابی‌ها و اظهارنظر‌ها باید به آن‌ها توجه شود. به ویژه اگر حوزه اظهارنظر‌ها و قضاوت‌ها دارای اهمیت باشد. قرآن کریم مکرر به اندک بودن سرمایه علمى بشر و کافى نبودنش براى برخى قضاوت هاى بزرگ اشاره مى کند و اظهار نظر حتمی را دور از احتیاط تلقى مى کند. مثلاً مى فرماید: و ما أوتیتم من العلم إلا قلیلا (سوره اسرا آیه ۸۵). آن مقدار علم و اطلاعى که به شما رسیده اندک است و براى قضاوت کافى نیست.

امام صادق علیه السلام فرمودند: خداوند در قرآن بندگان خویش را با دو آیه اختصاص داد و تأدیب فرمود یکى اینکه تا به چیزى علم پیدا نکرده‌اند تصدیق نکنند (شتابزدگى در تصدیق) و دیگر اینکه تا به چیزى علم پیدا نکرده‌اند، تا به مرحله علم و یقین نرسیده‌اند، رد و نفى نکنند (شتابزدگى در انکار). خداوند در یک آیه فرمود: ألم یؤخذ علیهم میثاق الکتاب أن لا یقولوا على ا… إلا الحقّ (سوره اعراف آیه ۱۶۹) آیا از آن‌ها در کتاب (کتاب فطرت یا کتاب هاى آسمانى) پیمان گرفته نشده که جز آنچه حق است (حق بودنش محرز است) به خداوند نسبت ندهند؟ و در آیه دیگر فرمود: بل کذبوا بما لم یحیطوا بعلمه (سوره یونس آیه ۳۹) انکار کردند و تکذیب کردند چیزى را که به علم آن احاطه نداشتند (نمى شناختند).

تمرین: تا هفته آینده به مجموعه اظهارنظر‌ها و قضاوت‌های مختلف خود در زمینه‌های مختلف نظری بیندازید و لااقل دو تصمیم اخیر خود را بازبینی کنید و ببینید چقدر از نکته‌های ذکر شده فوق در آن رعایت شده است. تصمیم بگیرید برای هر اظهار نظر خود به دنبال دلیل و منطق و منبع و استناد مناسب باشید.

 خدایا برای تو حرکت می‌کنیم، تمام سعی خود را به کار می‌گیریم، هدفمند و پرشور گام برمی‌داریم و فردا را به تو می‌سپاریم.

 

سعادتمند باشید- جلیل معماریانی

یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱، شماره انتشار ۱۸۳۳۲


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال