Google+

» مقالۀ ۱۴۰: شتاب زدگی و تأثیر آن در تفکر کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ ۱۴۰: شتاب زدگی و تأثیر آن در تفکر

نگارش در تاریخ یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱، ساعت ۷:۱۵ ؛ بازدید: ۱,۱۵۶ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

 به نام یگانه هستی بخش

Memariani Master

 

در هفته گذشته دو مورد از عوامل لغزش فکر را مطرح کردیم:      ۱- تکیه برظن و گمان       ۲- میل‌ها و هواهاى نفسانى      و دراین بخش به یک مورد دیگر یعنی شتابزدگی اشاره می‌کنیم.

 

۳- شتاب‌زدگى

هر قضاوت و اظهار نظرى به مقدار معیّنی مدارک نیاز دارد و تا مدارک به قدر کافى در یک مسئله جمع نشود هرگونه اظهار نظر، موجب لغزش اندیشه است. در زندگی روزمره و در حوزه‌های مختلف فکری، عاطفی، رفتاری، موارد زیادی را سراغ داریم که نیازمند اظهار نظر است. در این موارد راهبرد شما چیست؟ یعنی تدبیر کلی و سیاست شما در این مواقع چیست؟ از کجا شروع می‌کنید؟ چگونه عمل می‌کنید؟ به چه نکات و نقاطی توجه می‌کنید؟ چه ارزش‌هایی را مدّ نظر قرار می‌دهید؟ مبنای نظرات شما چیست؟ بر اساس کدام معیار قضاوت می‌کنید؟ منبع و مبدأ این معیار کجاست؟ چه زمانی باید نظر خود را اعلام کنید؟ چگونه باید آن را مطرح کنید؟ آیا احساسات و حالت‌های لحظه‌ای شما در ارائه نقطه نظرات شما تأثیر می‌گذارد؟ چگونه؟ چقدر؟ با چه ابزاری باید این نظر اعلام شود؟

وقتی با انسان سروکار داریم تمام این مسائل اهمیت پیدا می‌کند و در مسیر قضاوت‌ها و ارزیابی‌ها و اظهارنظر‌ها باید به آن‌ها توجه شود. به ویژه اگر حوزه اظهارنظر‌ها و قضاوت‌ها دارای اهمیت باشد. قرآن کریم مکرر به اندک بودن سرمایه علمى بشر و کافى نبودنش براى برخى قضاوت هاى بزرگ اشاره مى کند و اظهار نظر حتمی را دور از احتیاط تلقى مى کند. مثلاً مى فرماید: و ما أوتیتم من العلم إلا قلیلا (سوره اسرا آیه ۸۵). آن مقدار علم و اطلاعى که به شما رسیده اندک است و براى قضاوت کافى نیست.

امام صادق علیه السلام فرمودند: خداوند در قرآن بندگان خویش را با دو آیه اختصاص داد و تأدیب فرمود یکى اینکه تا به چیزى علم پیدا نکرده‌اند تصدیق نکنند (شتابزدگى در تصدیق) و دیگر اینکه تا به چیزى علم پیدا نکرده‌اند، تا به مرحله علم و یقین نرسیده‌اند، رد و نفى نکنند (شتابزدگى در انکار). خداوند در یک آیه فرمود: ألم یؤخذ علیهم میثاق الکتاب أن لا یقولوا على ا… إلا الحقّ (سوره اعراف آیه ۱۶۹) آیا از آن‌ها در کتاب (کتاب فطرت یا کتاب هاى آسمانى) پیمان گرفته نشده که جز آنچه حق است (حق بودنش محرز است) به خداوند نسبت ندهند؟ و در آیه دیگر فرمود: بل کذبوا بما لم یحیطوا بعلمه (سوره یونس آیه ۳۹) انکار کردند و تکذیب کردند چیزى را که به علم آن احاطه نداشتند (نمى شناختند).

تمرین: تا هفته آینده به مجموعه اظهارنظر‌ها و قضاوت‌های مختلف خود در زمینه‌های مختلف نظری بیندازید و لااقل دو تصمیم اخیر خود را بازبینی کنید و ببینید چقدر از نکته‌های ذکر شده فوق در آن رعایت شده است. تصمیم بگیرید برای هر اظهار نظر خود به دنبال دلیل و منطق و منبع و استناد مناسب باشید.

 خدایا برای تو حرکت می‌کنیم، تمام سعی خود را به کار می‌گیریم، هدفمند و پرشور گام برمی‌داریم و فردا را به تو می‌سپاریم.

 

سعادتمند باشید- جلیل معماریانی

یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱، شماره انتشار ۱۸۳۳۲


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال