Google+

» سؤالاتتان را تغییر دهید! (جلسه هشتم NLPاستاد معماریانی ) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

سؤالاتتان را تغییر دهید! (جلسه هشتم NLPاستاد معماریانی )

نگارش در تاریخ جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۲۲:۰۸ ؛ بازدید: ۱,۵۷۱ بار
دسته: بهره‌وری‌فردیNLP » گامهای بهره‌وری فردی و NLP

بسم الله الرحمن الرحیم

رزق هست؛ تو نیستی. ظرفت را برعکس گرفته ای. تو وقتی برعکس می گیری نه سر دارد و نه ته و هرچه قدر هم که باران بیاید جز خسارت برای تو هیچ ندارد. تو را خیس می کند و اذیت می شوی….

جلسه هشتم بهره وری فردی،استاد معماریانی

1-ما یک عقل ذاتی داریم و یک عقل اکتسابی. عقل ذاتی که همه دارند، ولی یک عقل اکتسابی هم داریم که رشد می‌کند و قدرت سنجش پیدا می‌کند. یکی از راه های تقویت این عقل،تجربه است. گاهی ما فکر می‌کنیم تجربه یعنی پشت سر گذاشتن یک واقعه و می‌گوییم که خودم می‌خواهم تجربه کنم.

2- حفظ تجربه یعنی به رسمیت شمردن تجربیات دیگران و یک گام جلوتر از تجربیات دیگران حرکت کردن. اگر کسانی که در خط علم هستند،باورشان نمی‌شد که از اساتیدشان جلوتر بزنند، علم پیشرفت نمی‌کرد. پس ما باید باور داشته باشیم که حتی از اساتیدمان جلو بزنیم. آدم های زرنگ کسانی هستند که از تجربیات  دیگران استفاده می کنند.

3-چه طور از تجربۀ دیگران استفاده کنیم؟ یک راه مشورت است و راه دیگر عبرت گرفتن از حادثه های تاریخی.  

4-دفترچۀ خاطرات ما باید تبدیل شود به دفترچۀ تجربیات. در دل تجربه خاطره هم هست، ولی الزاماً در دل خاطره تجربه نیست.

5-نکات مورد توجه در ترکیب کردن تجربیات: زاویه، ترتیب، زمان،ضریب، کیفیت و کمیت.

چگونه و از کدام زاویه نگاه می کنیم؟ درستی  و غلطی یک تجربه را هدف مشخص می کند.

6-ما باید انتخاب هایمان را کنترل کنیم. مثلا درست است که کتاب می‌خوانی و خوب هم هست، اما گاهی کتاب در راستای اهداف تو نیست و به سؤالات تو پاسخ نمی‌دهد.

7-از اصول برخورد با تجربه، طرح سؤال است: اصولاً طرح سؤال بهترین عامل کنترل ذهن است.

8-ما یک ورودی داریم و بعد پردازش و بعد خروجی. ما فیلتری باید داشته باشیم تا اطلاعات ورودی را براساس اینکه چه قدر در راستای هدف است عبور بدهیم وبعد وارد پردازش شود.این فیلتر همان تفکر مثبت است. 

یکی از ابزارهایی که می تواند این فیلتر را فعال کند، سؤال است. یکی از آثار سؤال تفکر است، تفکر شناخت ایجاد می کند ، شناخت در بینش ما تغییر ایجاد می‌کند و بعد احساس و به دنبال آن رفتار ما تغییر می‌کند.

مثلاً یک حادثه ای برای ما پیش می آید. از خودمان می پرسیم این با چه حقی با من این طوری صحبت کرد ؟بعد که می گردی به این می رسی که بله من سه ماه پیش بهش چیزی نگفتم و این طوری شد. من احتمالاً یک مشکلی دارم . … اما ممکن است این سوال عوض بشود : من با برخورد این آدم چه طور برخورد کنم که هم سهمی برای من باشد و هم سهمی برا ی او؟

9-پیشنهاد: یک بار سؤالات قرآنی را بررسی کنید. قرآن برای به حرکت انداختن ما سؤالاتی پرسیده است. با لحن های مختلف و در جاهای مختلف؛ آیا وقت آن نرسیده است که دل هایتان نرم شود؟ چرا از عقلتان استفاده نمی کنید؟ افالله شک؟ آیا در خدا شک دارید؟ هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون؟ 

اینها به ما می گویند که سؤالاتمان وسعت داشته باشد. طرح سؤال یک تکنیک است.

10-مهندسی سؤال در قرآن را به لحاظ لحن و پیام و جایگاه و مخاطب و زمان و مکان و قالب و …ببینید.

11-هر وقت خواستید ذهنتان را کنترل کنید، سؤالتان را کنترل کنید. اساس تمام افکار ما در لحظه سؤال ماست. سؤال ریشۀ فکر و فکر ریشۀ عمل است. سؤالاتتان را تغییر دهید.

 

12-رو به هدف سؤال طرح کنید. خوب سؤال طرح کردن نیمی از دانش است.

بهره وری فردی13-نمونه سؤال: از این حادثه چه درسی می گیرم؟ به چه چیزهایی فکر کنم که دربطن تمام رنج ها لذت را پیدا کنم؟ با چه کسانی راه بروم که قدرت روحی مرا افزایش بدهند؟ با این دوستان چگونه برخوردکنم که آسیب نخورم؟ به چه چیزهایی فکر کنم که در این مجلس امشب به گناه آلوده نشوم؟ چه کنم که امروزم از دیروزم بهتر شود؟ به چه چیزهایی توجه کنم که نشاطم بیشتر باشد؟ چه چیزهایی وجود دارد که به خاطر آن شکر بکنم؟ چه چیزهایی من دارم که دیگران در آرزوی آن هستند؟ چه چیزهایی الآن دارم که سال گذشته در آرزوی آن بودم  و هیچ احساسی هم نمی کنم که  من این را می خواسته ام؟ با این همه دارایی که خدا به من داده است چه بکنم؟ اگر فردا چشمم از من گله کرد که تو مرا در راه درستی به کار نبردی چه بکنم؟ چگونه مانع این خسارت بشوم؟ به چه چیزهایی نگاه بکنم که اندوخته های عاطفی و روحی و عقیدتی من زیاد شود؟ به چه حرفهایی گوش بدهم که خسارت بار نباشد؟ با چه اساتیدی ارتباط برقرار کنم که برای من رشد داشته باشد؟ چه کتاب هایی را بخوانم؟ الان چه جرفهایی بزنم که بعداً پشیمان نشوم؟ این حرف را چگونه بگویم که هم خدا راضی باشد و هم بندۀ خدا؟ …

تصویر ما از موفقیت تصویر دوری است.

14-رزق هست؛ تو نیستی. ظرفت را برعکس گرفته ای. تو وقتی برعکس می گیری نه سر دارد و نه ته و هرچه قدر هم که باران بیاید جز خسارت برای تو هیچ ندارد. تو را خیس می کند و اذیت می شوی.

15-راه های پیدا کردن گنجهای درونی هر حادثه: سؤال کلیدی، مشاهدۀ دقیق، خلوت، درک ارتباط با خود و دیگران، توجه به نیازها و ضعفها،تجربه اندوزی …

16-یک دقیقه زمانی است که شما مرکز بهترین های وجودتان را کشف کنید. آدم با خودش خلوت می‌کند و می فهمد دارد چه کار می کند.

17-شبها قبل از خواب تعدادی تجربه بنویسید. اگر این کار را بکنید خیلی رشد می کنید. این می شود کتاب زندۀ  زندگی شما .

18-یکی از کارکردهای تفکر مثبت،شکر است . شکر سه  زاویه دارد:

یک این که منعم را بشناسی. دوم این که نعمت رابشناسی. سوم اینکه استفادۀ صحیح بکنی. پس اگر به چشمت ضرر بزنی شکر نکرده ای. ما گاهی اوقات به خودمان ضرر می‌زنیم. مثلا زیاد قند می‌خوریم، یا بعد از نماز صبح می‌خوابیم.


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


6 دیدگاه

 1. محمدزاده گفت:

  يكي ميگفت ارزش انسانها به سوالهايي هست كه توي ذهنشون دارند نه به جوابهايي كه حفظ كردند.بند 13 رو مقايسه كنيم با سوالهايي كه توي ذهن خودمون هست!!! تفاوت دغدغه ها !

 2. razieh گفت:

  ممنونم از اینکه چکیده ی جلسات nlp را می گذارید.برای ما که این دوره را قبلا گذراندیم خیلی کمک به یادآوری دانسته هامون می کنه.
  خدا به فکر و وقتتون برکت بده انشاالله

  1. F.A گفت:

   الحمدلله که مفید بوده . ممنون از دعای خیرتون :)

   1. razieh گفت:

    خواهش می کنم
    من نیز ملتمس دعای خیرتون هستم [-O<

 3. hamdel گفت:

  بعضی از جمله ها همیشه زنده اند و آدمها را زنده می کنند
  ممنون از زحماتتان

 4. منعم لطف رضایم ندارم غمی گفت:

  تشکر

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال