Google+

» ۱۰۱ اصل انضباطی مثبت (5) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

۱۰۱ اصل انضباطی مثبت (5)

نگارش در تاریخ دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۴:۰۰ ؛ بازدید: ۸۳۷ بار
دسته: تربیت مربی » مقالات تربیت مربی

«۱۰۱ اصل انضباطی مثبت»

61. اصل محبت: به هنگام تردید، کودک را بگیرید، او را در آغوش گرفته و به او بگویید که خیلی دوستش دارید.

62. اصل ایفای نقش: از کودک بخواهید تا نقشش را با شما عوض کند، بگذارید او به شما بگوید که اگر جای شما بود چه می کرد. (بگذارید تا روی صندلی شما پشت میز غذا بنشیند و به شما نشان دهد که چه ادراکی از شما دارد).

63. اصل تشکر: از کودکان برای کارهای درستی که انجام می دهند تشکر کنید، قبل از انجام آن.

64. اصل گرفتن سپر: به کودک یاد بدهیم که سپرش را در دست بگیرد. این سپر به او کمک می کند تا از بی ملاحظه گی ها یا حرف های تند دیگران آسیب نبیند.

65. اصل زمزمه: به جای فریاد زدن، جیغ کشیدن، یا با صدای بلند صحبت کردن، کودکان را با پایین آوردن صدایتان، تا حد یک زمزمه، شگفت زده کنید. این شگفت زدگی اغلب توجه را فوراً به سمت خودش بر می گرداند. همچنین کمک می کند به شما که خود را کنترل کرده و واضح تر فکر کنید.

66. اصل جان بخشی به شیء بی جان: به کودک بگویید که «مسواک این طور گفته»، یا «آشغال می گه می خواد برش دارید» تن صدایتان را به صورت جذاب تر و برجسته تر و یا سرگرم کننده و به شکل نمایشی و خنده دار در آورید.

انضباط وظیفه ای آرام، گام به گام و زمان مند برای کمک به کودکان برای فهمیدن معنای عمل به گونه ای خاص است.

67. اصل بهترین دوست: از بهترین دوست کودک کمک بگیرید. از بهترین دوست بخواهید که در صورت امکان اگر می تواند او را برای انجام کارهای درست تشویق کند.

68. اصل اعتماد: اجازه بدهید (این امکان را فراهم کنید) که کودک در بیشتر موارد بداند شما به او اعتماد دارید و قبول دارید کله او کار می کند و به قضاوتش اعتماد دارید.

69. به یاد داشته باشید که چه کسی بزرگ است: به یاد داشته باشید شما هستید که بزرگید و شما (در نهایت) مسوول کارهایی هستید که انجام می شود. کودک قدرت قضاوت یا تجربه های شما را ندارد، از این رو نمی تواند مسوول پیامد کارها باشد.

70. اصل در نطفه خفه کردن: وقتی می بینید کودکان کاری انجام می دهند که خطرناک، مخرب و یا شرم آور است دست به اقدام فوری بزنید. اجازه ندهید که رفتار ادامه پیدا کند به این امید که خودش از بین می رود. اگر کودک بداند شما تماشا می کنید و در آن مورد کاری انجام نمی دهید، معمولاً اثر بدی دارد، ممکن است حتی یک اشاره دست کافی باشد یا یک «نگاه» که می تواند معنی «توقف» کار را داشته باشد. می توانید از یک کلمه رمز مانند «چراغ قرمز» که همیشه به معنی «توقف فوری» است استفاده کنید! شما حتی ممکن است مجبور شوید به سمت کودک رفته، دستش را گرفته و او را به جای دیگری ببرید. او را مرکز توجه قرار ندهید. از سرزنش، نصیحت، تهدید، قیل و قال یا هر شیوه ای که باعث توجه به او می شود، خودداری کنید.

71. در مورد آنها با دیگران به گونه ای مثبت صحبت کنید: این امکان را بدهید که آنها مکرر بشنوند شما در مورد شان مثبت حرف می زنید و ویژگی ها و رفتارهای خوب آنها را پیش دیگران مطرح می کنید.

72. حساسیت عواطف را جدا کنید: سعی کنید عینیت گرا باشید، با چشمانتان به هدف نگاه کنید (خود انضباطی) و اجازه ندهید کودک شما را از نظر عاطفی «گیر بیندازد»، به سخن دیگر، رفتارهای او را شخصی نکنید.

73. به فرزندتان یاد بدهید با قلدرها بلند صحبت کند (حرف بزند): به کودکان اختیار بدهید نقش بازی کرده و اجازه دهید در نقششان با قلدرها بلند حرف بزنند (اگر ضروری است). قلدرها، بزدل ها را دوست دارند.

74. عادات و سنت ایجاد کنید: وقتی کودکان بدانند که روی چه چیزی می توانند حساب کنند رفتار بهتری خواهند داشت، سنتی برقرار کنید که بتوانند چشم به راهش بوده و برایشان خاطرات، احساس تعلق و امنیت پایه ریزی کند.

75. اصل پیشگیری، روش و منبع: همیشه پیشگیری، روش و منبع را بررسی کنید. آیا می توانید از بدرفتاری پیشگیری کنید؟ چه روش انضباطی معقول است؟ منبع و رفتار چیست؟ کودکان چه چیزی را با این رفتار می خواهند به ما بگویند؟

76. اصل سرگرمی: اگر می توانید کار را به مبارزه، شغل را به بازی، و «باید” به به “می خواهم» تبدیل کنید. («من یک چیز جالب در اتاق پنهان کرده ام، وقتی اتاق را تمیز کنی آن را می یابی»).

77. اصل ایجاد صندوق پست: صندوق پستی را بیرون از اتاق میز کودک قرار داده و یا به میز کودک بچسبانید یادداشت های شخصی، پیشنهاد، تشکرها و غیره را نوشته و داخل صندوق پست کودک بگذارید. مطمئن باشید که یکی هم روی میز شما، یا پشت در اتاق شما، برای مطالبی که به شما مربوط است وجود دارد.

78. اصل ABC: به کودک یاد بدهید که درباره اصطلاحات پیشایند، رفت و پیامد فکر کند. به ترتیب قبل از رفتار چه اتفاقی می افتد و بعد از آن چه اتفاقی- بعنوان نتیجه رفتار رخ می دهد؟ اکثر اوقات شما الگوهای رفتاری را یافته و می توانید رفتار یا شرایطی را که منجر به رفتار نامناسب می شود تغییر دهید. همچنین باید توجه کنید که به وسیله آن رفتار چه چیزی به دست می آید، کودک بعنوان نتیجه چه دریافت می کند. (کودکی که خیلی خسته است ممکن است قشقرق به پا کند. برای متوقف کردن رفتارش ممکن است یک اسباب بازی دریافت کند. به وسیله تغییر پیشایند و یا پیامد، این امکان بوجود می آید که جار و جنجال بعدی در آینده جلوگیری کرد).

79. اصل جمع آوری اطلاعات: فراوانی تکرار رفتار نامناسب را ثبت کرده و نگه دارید. پیشایند را هم مانند پیامد ثبت کنید. در جستجوی الگوهایی باشید که ممکن است سرنخی از دلایل مهم، شرایط و یا راه حل ها به دست دهند.

80. ناگهان از ته دل بخندید: دیگران را با پریدن و خندیدن شگفت زده کنید. دست او را گرفته و با هم بالا و پایین پریده و بگویید «ها، ها» تا واقعاً خنده تان بگیرد.

ادامه دارد...

—————————————————————–

 منبع

 مجله تعلیم و تربیت استثنایی/ شماره ۵۸/ مهر ۱۳۸۵ /ص۲۱-۲۷.

 
1 دیدگاه

  1. محمدزاده گفت:

    توی اصل 64، این سپر چی میتونه باشه؟ :-?

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها