Google+

» گزارش بیست‌وسومین نشست ویراستاران کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

گزارش بیست‌وسومین نشست ویراستاران

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۶:۳۰ ؛ بازدید: ۹۸۰ بار
دسته: ویرایش

بسم الله الرحمن الرحیم

 

بیست‌وسومین نشست تخصصی ویراستاران، شنبه ۱۴مرداد ساعت ۱۶ برگزار شد:

 

دوستمان سیدعلی‌آقا حیدری گزارشش از این نشست را فرستاده است که بدون هیچ تغییری، آن را درادامه می‌آورم.

۱. نوشتار ایشان چه نکات ویرایشی دارد (ضعف و قوت)؟

۲. چقدر با نکاتی که ایشان نوشته‌اند، موافقید؟

به نام خدا

گزارش بیست‌وسومین نشست هفتگی ویراستاران

در نشست پیشین، یکی از دوستان حاضر پرسیده‌ بود که آیا می‌توان در کنار «منطقی‌بودن» «درک‌درست‌داشتن» یا «درست‌درک‌کردن» را نیز روحیه نامید؟ در پاسخ، آقای حیدری ثانی چنین گفتند که روحیه حالتی نفسانی و ویژگی‌ای است که در وجود انسان نهادینه شده باشد؛ اما درست درک‌کردن نوعی عمل است که شاید نتوان آن را روحیه نامید. برهمین‌اساس، به جای روحیه خصوصیت گذاشتیم. البته ویژگی نیز درست است؛ اما «ویژگی‌ای است» به‌سبب پی‌هم‌آیی دوتا «ای» بدخوانی می‌آورد. در ادامۀ نشست، ویرایش متن هفتۀ پیش را بدین‌گونه پی گرفتیم:

پیش از ویرایش

[در این‌صورت، علی] باید متعهد می‌شد که بعدازاین، به همین ترتیب عمل می‌کند و باید بدعت‌هایی را که عمر در زمان خودش به‌عنوان اینکه من رهبرم و رهبر حق دارد چنین‌وچنان بکند، به وجود آورده بود، می‌پذیرفت.

پس از ویرایش (دو روش)

اول: [دراین‌صورت، علی‰] باید متعهد می‌شد که بعدازاین، به ‌همین ‌ترتیب عمل کند و باید بدعت‌هایی را می‌پذیرفت که عمر در زمان خود، به‌بهانۀ اینکه من رهبرم و رهبر حق دارد چنین‌وچنان بکند، به وجود آورده بود.

دوم: [دراین‌صورت، علی‰] …عمر در زمان خود به وجود آورده بود. عمر این بدعت‌ها را به این بهانه به‌وجود آورده بود که من رهبرم و رهبر حق دارد چنین‌وچنان بکند.

دربارۀ درست‌نویسی این بند، نکات زیر را مطرح کردند:

۱. کاربرد قلاب یا همان کروشه ([…]) که نشانۀ افزودن است و در اینجا مصحح برای تصحیح متن، یک یا چند کلمه را در داخل آن بر متن نویسنده افزوده است (نک: جزوۀ ویراستاران، بحث نشانه‌گذاری).

۲. پیوسته‌نویسی و نیم‌جدانویسی و جدانویسی

دراین‌صورت عبارت قیدی است و نیز برقیاس این‌صورت در فرهنگ املایی، نیم‌جدا نوشته می‌شود. بعدازاین هرچند در فرهنگ املایی نیست، از پیش‌ازاین و پس‌ازاین می‌توان به‌دست آورد که نیم‌جداست. به همین ترتیب را به‌سبب طولانی‌شدن صورت نیم‌جدای آن، با فاصلۀ کامل می‌نویسیم؛ هرچند در حالت کلی، همین و همان برقیاس این و آن معمولاً نیم‌جداست.

۳. جمله‌های احترامی پس از اسم بزرگان: دربارۀ استفاده از این جمله‌ها، مانند علی(ع/علیه‌السلام)/‰ هرکدام از دوستان حاضر موضوعی را مطرح کردند:

با توجه به هزینه‌افزای، کند‌کردن درک معنا برای خواننده، شلوغ‌شدن نوشته، چندگونگی در استفاده از این عبارت‌ها، مانند حروف اختصاری یا سیمبل یا نوشتن کامل جمله، آیا لازم است که پس از اسم پیشوایان دین، عبارت احترامی بیاوریم؟ اگر قرار بر آوردن شد، محدودۀ آن کدام است؟ در متن‌های که صرفاً مجاز به ویرایش صوری آن هستیم، آیا اجازه داریم که بر نوشتۀ نویسنده چنین جمله‌های بیفزاییم؟

کندکاو در این موضوع و رسیدن به برآیند مشخص و کاربردی بیش‌ترین وقت نشست امروز را دربرگرفت و همگی بر آن بودند که با باور به ضرورت رعایت احترام پیشوایان دین، باید راهی را در پیش گرفت که هم احترام آنان در نوشتار رعایت شود و هم این کار منجر به شلوغ‌شدن و بدخوانی و طولانی‌شدن متن و نیز افزودن هزینۀ نشر نشود. راه چاره: پرهیز از افراط در به‌کارگیری عبارت‌های دعایی و استفاده از سیمبل است. سیمبل عباسی تا این لحظه خیرالموجودین است.

پیش از اصلاح

تفاوت و اختلاف تعليمات انبيا با يكديگر از نوع اختلاف برنامه‌هايى است كه در يك كشور هر چند يك بار به مورد اجرا گذاشته می‌شود و همۀ آن‌ها از يك «قانون اساسى» الهام می‌گيرد.

پس از اصلاح

تفاوت تعليمات انبيا با يكديگر همانند اختلاف در برنامه‌هايى است كه هرازچندگاه، در هر كشوری، اجرا می‌شود؛ درصورتی‌که همۀ آن‌ها از يك «قانون اساسى» الهام می‌گيرد.

۱. تفاوت و اختلاف: به‌دلیل حشو‌بودن یکی را حذف کردیم.

۲. اختلاف برنامه‌هایی: برای پرهیز از کژتابی، نوشتیم: «اختلاف در برنامه‌هایی» تا مشخص شود که منظور اختلاف مربوط به خود برنامه‌هاست نه اجرای آن‌ها.

۳. یک کشور: چون منظور عموم کشورهاست، نه یک کشور، نوشتیم: هرکشوری. یک اینجا گرته‌برداری از a/an در انگلیسی است و نه به معنای ۱.

۴. از نوع اختلاف: همانند اختلاف. قراردادن همانند بین تفاوت و اختلاف، پیشنهاد خانم پناهی بود که سبب خوش‌خوانی متن و گویایی بیشتر شد.

۵. هر چند یک بار: هرچند نیم‌جدا و یک بار جدا نوشته می‌شود. در چنین ترکیبی، معمولاً بازه‌ای زمانی مدنظر است؛ برای مثال، «هرچند روز یک بار». واژگانی دیگری که دوستان در کنار هرچند روز یک بار پیشنهاد کردند: هرازگاهی، هرازچندی، گاه‌گاه، گاه‌گاهی، گاه‌وبیگاه و گاهی. قید زمان را مقدم بر قید مکان قرار دادیم.

۶. و همۀ آن‌ها…: به‌جای «و» درصورتی‌که افزودیم.


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


5 دیدگاه

 1. مصطفا گفت:

  ساغول !

 2. h.q2000 گفت:

  سلام.
  خدا قوت.
  اشکالات املایی در جاهایی دیده می‌شد.را‌ه‌حلی که برای علامت‌های احترام نوشتید راه‌حل موقت بود تا اینکه یک نفر تحقیق کند و نتیجه مطلوب را ارائه کند. که البته در این جلسه کسی آمادگی اعلام نکرد. X(

 3. عودی زهرا گفت:

  ببخشید سیمبل و سیمبل عباسی چه هستند؟ چه برتری به نوشتن خود عبارت دعایی دارند؟

  1. سیدحمید حیدری‌ثانی گفت:

   برای راحت‌ترشدن درج عبارت‌های دعایی، داخل برخی فونت‌ها، این عبارت‌های به‌شکلی زیبا خطاطی شده است و هر عبارت، به‌عنوان یک کاراکتر قرار گرفته است. از فونت‌های سیمبل معروف، فونت ALAEM است. ما فونت ABBASI & GHASEMI را توصیه می‌کنیم؛ چون از جهاتی از سایر فونت‌های موجود بهتر است.
   البته تمام فونت‌های سیمبل، اشکالاتی دارند. دعا کنید بتوانیم فونت سیمبل سالم و کاملی را تولید کنیم.

 4. habibahmani گفت:

  فونت ABBASI & GHASEMI رو باید از کجا دانلود کنیم؟

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها