Google+

» 101 اصل انضباطی مثبت (3) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

101 اصل انضباطی مثبت (3)

نگارش در تاریخ دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۶:۲۹ ؛ بازدید: ۷۷۹ بار
دسته: تربیت مربی » مقالات تربیت مربی

«101 اصل انضباطی مثبت»

 

چگونه با کودکم رفتار کنم؟

ابراز علاقه به کودکم چگونه؟

الگوسازی را چگونه به کودکم یاد بدهم؟

چه عواملی باعث می‌شود که کودکم دروغگو شود؟

 

21. اصل استراحت: به کودک نشان دهید که چگونه استراحت کند و در مورد کارهایی که بهتر، مفیدتر و سازنده‌تر می‌تواند باشد فکر کند. به او فرصت دهید تا برود و بعد برگشته و رفتار مفیدتری داشته باشد. (چنین فضایی می‌تواند جایی در خانه یا کلاس باشد که آرام و راحت است. استفاده از زمان سنج در چنین مواردی مفید است. کودک می‌تواند مدت زمانی را که برای فکر، تمرکز حواس و آرام شدن نیاز دارد تعیین کند) کودک در کنترل قرار می‌گیرد. برای ملحق شده به گروه نیز می‌تواند تصمیم بگیرد.

22. اصل کره ماه (سفر موقتی): چشمانتان را ببندید و به فرزندتان بگویید که می‌خواهید به کره ما بروید. از او بخواهید که هر وقت آماده است که شما برگردید به شما خبر بدهد (وقتی همه چیز آرام شد و توانستید انتخاب درستی بکنید). وقتی در خانه هستید می‌توانید به حمام یا دستشویی بروید و منتظر شوید تا رفتار بهتر شود. تلفن و رادیو و کتاب‌هایتان را بردارید و تا درست شدن رفتار بیرون نیایید.

23. اصل یادداشت‌گذاری: اگر کودک می‌تواند بخواند، برای او یادداشت بنویسید، و اظهار علاقه کنید. برای او یادداشت «دوستت دارم» را در جاهای دور از انتظار بگذارید.

24. اصل الگوسازی: رفتارهایی که می‌خواهید الگو‌سازی کنید با نمونه به کودک نشان دهید که چگونه رفتار کند.

25. اصل نشان دادن احترام: با کودک درست به همان گونه که با سایر افراد مهم در زندگیتان رفتار می‌کنید، رفتار کنید، همان‌گونه که می‌خواهید او با شما و سایرین رفتار کند.

26. اصل حریم شخصی: هرگز کودک را جلو دیگران شرمنده نکنید. وقتی مشکلی هست به مکانی خلوت رفته و درباره آن صحبت کنید (به‌خصوص در رستوران، خواربارفروشی، کلاس، فروشگاه). مکانی در خانه درست کنید. فکر خوبی است در حالی که در ماشین نشسته‌اید در مورد مسایل صحبت کنید.

27. اصل عذرخواهی: به راحتی عذرخواهی کنید، وقتی که خراب کاری کرده یا چیزی را گم می‌کنید، (ای کاش می‌توانستم آن چه را که گفتم پاک کنم، حتماً از عکس‌العمل من ترسیدی، قصد نداشتم به احساساتت صدمه بزنم، اشتباه کردم، متأسفم) از فرزندتان عذرخواهی کنید (متأسفم نمی‌دانستم تو را می‌اندازد). اما او را مجبور به عذرخواهی نکنید (ممکن است او را دروغگو بار بیاورید یا فکر کند کارهای غلط را می‌توان با یک عذرخواهی درست کرد).

28. اصل اختیار دادن: توانایی، مهارت‌ها، استعداد، استقلال کودک را گسترش دهید. او را تشویق کنید که خود، مشکلاتش را حل کند. اجازه بدهید که بفهمد انتخاب‌هایش آینده‌اش را می‌سازد.

29. اصل در دسترس بودن: مطمئن شوید که همیشه فرزندتان می‌داند که از کجا کمک بگیرد. اگر شما در دسترس نیستید، مطمئن شوید که کسی هست. پانزده دقیقه در روز را به او اختصاص دهید. بگذارید او برای گذاراندن این زمان طرح ریزی کند.

30. اصل نتیجه (پایان) مثبت: در پایان روز به او یادآوری کنید که منحصر به فرد است و دوستش دارید. به او کمک کنید تا چیز خوبی را در طول روز پیدا کرده و روز را با آن به پایان برساند و روز بعد را نیز با آن آغاز کند.

31. اصل گربه را با کبوتر نگذارید (مفهوم گوشت را در دست گربه ندهید): چیزهای اغوا کننده را جلوی کودک نگذارید (اگر نمی‌خواهید او شیرینی بخورد ظرف شیرینی روی میز نگذارید).

32. اصل غیر منتظره بودن (درایکورس): به شکل غیر‌مترقبه و شگفت‌انگیز عمل کنید. خوشحالی نشان دهید! با یک آهنگ آشنا کف بزنید، تا از این طریق تنش را کاهش داده و به خود مسلط شوید. متعجب می‌شوید از این که ببینید چطور وقتی آرام شدید می‌توانید به شکل منطقی‌تری تصمیم گرفته و از عهده وضعیت برآیید.

33. به‌جای حرف عمل کنید (درایکورس): هیچ چیز نگویید. وقتی کودک حرف نامناسبی می‌زند و یا صدمه‌ای می‌رساند پاسخی ندهید، بگذارید کلمات در هوا معلق بماند، قدم بزنید. دست او را بگیرید و به مکان دیگری بروید. این فرصت را به او بدهید که حرفی را که زده، بشنود، بسیاری اوقات، او تلاش خواهد کرد که «خود اصلاحی کرده» یا عذرخواهی کند.

34. اصل همسر و همکار: برخورد همسرتان را با موقعیت پیش آمده تأیید کنید. اگر مخالف هستید، می‌توانید آنجا را ترک کرده و بگذارید خود او موضوع را پیگیری کند. اگر از عدم مداخله دچار مشکل می‌شوید، اتاق را ترک کنید. روش انضباطی او را نزد کودک نفی و رد نکنید. اگر چنین کاری انجام دهید، کودک به هیچ یک از شما احترام نخواهد گذاشت. بعداً می‌توانید درباره آن موضوع با همسرتان صحبت کنید تا بداند که چرا شما رفتار او را در آن شرایط مورد تأیید قرار نمی‌دهید.

وقتی با کودک صحبت می‌کنید، سطح نگاهتان را پایین بیاورید و به چشمان او نگاه کرده و با ملایمت صحبت کنید.

35. اصل وقت گذاشتن برای آموزش: اغلب انتظار داریم کودکان ذهن ما را بخوانند و بدانند که چطور کاری را که برای آن آموزش ندیده‌اند انجام دهند. اگر چه ممکن است توقعاتمان برای خودمان روشن باشد، ولی کودکان ما از آن نشانه‌ای ندارند.

36. اصل انسان: به یاد داشته باشید که کودکان نیز احساسات دارند، درست همان گونه که ما داریم. نهایت علاقه هر شخص است که با او خوب رفتار کنیم یا حتی بهتر از آنچه که با دیگران رفتار می‌کنیم.

37. اصل قاعده طلایی (درایکورس): با فرزندان همان‌گونه رفتار کنید که می‌خواهید آن‌ها با شما رفتار کنند! فرزندان ما (سرانجام) با ما به همان‌گونه رفتار می‌کنند که با آن‌ها رفتار کرده‌ایم. این کار مستلزم آن است که نفس عمیقی بکشید و لحظاتی فکر کنید، آن گاه ملایم رفتار کنید.

38. لبتان را گاز بگیرید، مرخصی بگیرید و در خانه بمانید: هیچ جا مثل خانه نیست. کودکان ممکن است سطح بالایی از استرس را برای ما به‌وجود بیاورند. عقل حکم می‌کند که برنامه‌هایتان را کنار بگذارید و به خانه رفته یا در خانه بمانیم! گاهی اوقات واقعاً لازم است که اولویت‌هایمان را بررسی کنیم.

39. اصل با آنها حرف بزنید به آن‌ها نگویید: (با آن‌ها حرف بزنید، نصیحت نکنید)، تأیید بر دو روش ارتباطی بهتر از نصیحت کردن کودکان است، حرف که می‌زنید گوش هم بدهید. والدین و کودکان همیشه از یکدیگر یاد می‌گیرند.

40. اصل با هم خوش بودن (درایکورس): کودکان دوست دارند بدانند که برای ما خوشی و مسرت آور هستند. خودتان را آرام کنید و بانشاط باشید.

ادامه دارد…

—————————————————————–

منبع

مجله تعلیم و تربیت استثنایی/ شماره ۵۸/ مهر ۱۳۸۵ /ص۲۱-۲۷.

 

101 اصل انضباطی مثبت (2)


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


3 دیدگاه

 1. محمدزاده گفت:

  مطلب خوبی بود. میشه اصل 32 رو توضیح بدین؟ یعنی وقتی از دست دانش آموز عصبانی هستیم، رفتار غیر منتظره داشته باشیم؟! :-/

  1. ناظم صفاری گفت:

   هو اللطیف
   سلام
   درسته، چون در حالت عصبانیت ممکنه درست برخورد نکنیم، درست تصمیم نگیریم و منطقی و منصفانه برخورد نکنیم.
   و با لحظه‌ای تأمل فرصت فکر کردن داریم و می‌توانیم برخورد عادلانه‌تری داشته باشیم.

 2. محمدزاده گفت:

  به عنوان یه اصل اخلاقی خوبه. اما از نظر کاربردی قبول کنید که انجامش خیلی سخته. گاهی پیش می یاد که رفتار یک دانش آموز اونقدر زننده و ناراحت کننده است که نمیشه رفتارش رو بی جواب گذاشت. یه جورایی برای بقیه بد آموزی داره. مثلا شما در مقابل دانش آموزی که وقتی از دست شما ناراحت میشه از کلاس میره بیرون و در رو محکم می بنده، چه رفتاری دارید؟

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها